دانلود رایگان پرسشنامه درجه بندی عزت نفس (ژندا)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه درجه بندی عزت نفس (ژندا) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
40
تعداد صفحات:
4
مقیاس:
لیکرت هفت درجه ای
نمره گذاری:
دارد
نویسنده:
لوئیس ژندا
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه درجه بندی عزت نفس (ژندا)

این پرسشنامه توسط ژندا ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی نحوه احساسات افراد درباره خودشان است.

پرسشنامه عزت نفس ژندا دارای 40 سوال است.

اگر از شما بخواهند چیزهایی را که دوست دارید، نام ببرید یا افرادی که به آن ها علاقه مند هستید را معرفی کنید، چقدر زمان می برد تا نام خودتان را در این لیست، بیان کنید؟ به عبارت ساده تر، چقدر خودتان را دوست دارید و به چه میزان به احساسات خود احترام می گذارید؟ آیا قبل خودتان را هم در کنار دیگر افراد زندگیتان دوست دارید؟ اینکه خودمان را دوست داشته باشیم و به خودمان مهربانی کنیم، اصلا چیز عجیبی نیست. دوست داشتن خود، تاثیر مثبت زیادی بر سلامت روان دارد و همچنین منجر به ارتقای تعاملات اجتماعی ما می شود.

عزت نفس یعنی چه؟

یکی از مولفه های در ارتباط با دوست داشتن خود، عزت نفس است. روان شناسان تاکید زیادی بر ایk مولفه روان شناختی داشته و دارند و همواره نکاتی را برای ارتقای این احساس ارائه می دهند. عزت نفس از گذشته تا به اکنون، موضوع بسیاری از تحقیقات روان شناسی بوده است. عزت نفس در متون فارسی با نام حرمت نفس هم شناخته و به کار برده می شود اما این اصطلاح درست نمی باشد، چرا که حرمت نفس به معنای احترام است. ارزیابی که فرد در مورد خودش دارد، قضاوتی که در مورد احساساتش می کند، عزت نفس را معنا می کند. یکی از افرادی که در حوزه عزت نفس تحقیق و پژوهش کرده است، والدلر بکلر است. بر اساس تحقیقات وی، عزت نفس به معنای، داشتن احساس خوب و مثبت به خود، دوست داشته شدن توسط دیگران و دوست داشتن خودمان است. همچنین مواردی چون توانایی مدیریت و رهبری گروه، رفتار خوب دیگران با فرد، احساس راحتی در میان جمع عزت نفس معنا می شود.

به بیان کلی تر، عزت نفس هرگونه احساس مرتبط با ارزشمند بودن و شایسته بودن، معنا می شود. عcت نفس اکتسابی بوده و کاملا قابل ارتقا و بهبود می باشد. عوامل محیطی در شکل گیری عزت نفس تاثیر ویژه ای دارد. خوب است بدانید، تقویت عزت نفس در دوره کودکی توسط والدین از سوی روان شناسان پیشنهاد می شود. شکل گیری عزت نفس در کودکی تاثیرات مثبت زیادی بر فرد در دوره بزرگسالی دارد. پس اگر والد فرزندی هستید، برای ارتقای این مولفه روان شناختی در فرزند خود تلاش کنید.

آیا تا به حال به ارزیابی عزت نفس در خود پرداخته اید؟ عزت نفس خود را چگونه ارزیابی می کنید؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی مولفه ی عزت نفس یا احساسات افراد نسبت به خودشان داشتید، می توانید از پرسشنامه عزت نفس ژندا استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه درجه بندی عزت نفس (ژندا)