دانلود پرسشنامه مقیاس سلامت معنوی دلمن و فری (SIWB)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
3,600 تومان

دانلود پرسشنامه مقیاس سلامت معنوی دلمن و فری (SIWB) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
12
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
دلمن و فری
سال ساخت:
2004
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

پرسشنامه مقیاس سلامت معنوی دلمن و فری (SIWB)

این پرسشنامه توسط دلمن و فری در سال 2004 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی سلامت معنوی می باشد.

این پرسشنامه دارای 12 سوال و 2 مولفه:

  • خودکارآمدی
  • طرح زندگی می باشد.

وایی و پایایی پرسشنامه مقیاس سلامت معنوی دلمن و فری (SIWB) تایید شده است.

عوامل و مولفه های مختلفی بر سلامت روان افراد و میزان سازگاری در زندگی نقش دارد؛ هرچه افراد از نظر روانی سالم تر باشند و توانایی بیشتری برای سازگاری با محیط داشته باشند، زندگی و عملکرد بهتری خواهند داشت. یکی از مهم ترین مولفه های مرتبط با سلامت روان و سازگاری بالا، سلامت معنوی می باشد.

سلامت معنوی به چه معناست؟

سلامت معنوی جز مفاهیم مذهبی نیز به شمار می آید و در علم روان شناسی مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است؛ به طور کلی سلامت معنوی نشان دهنده ی ارتباط با یک نیروی برتر، که دارای قدرت است، یعنی خداوند می باشد. موارد مختلفی در حیطه ی سلامت معنوی مورد بررسی قرار می گیرد، به عنوان نمونه، اینکه ما به عنوان یک انسان دقیقا چه کسی هستیم، از کجا آمده ایم و پس از پایان حیات به کجا می رویم، زندگی پس از مرگ چگونه است و ..

مزایای سلامت معنوی چیست؟

طبق پژوهش های صورت گرفته، مشخص شده است که، سلامت معنوی علاوه بر سلامت روان بر سلامت جسم افراد هم تاثیر می گذارد. توکل بر خداوند و ایمان به او، مشکلات و سختی ها را آسان کرده و تاب آوری فرد را بالا می برد. همچنین منجر به یکپارچگی هویت، افزایش رفاه و افزایش بهزیستی ذهنی می شود. فرد با داشتن سلامت روان، احساس بودن و معنا داشتن در زندگی می کند، احساس رضایت بیشتری از زندگی اش خواهد داشت. علاوه بر آن، سلامت معنوی خوشنودی و خرسندی بیشتر از زندگی را به همراه می آورد.

سلامت معنوی، با عشق، احترام، تعادل، افکار و نگرش مثبت، صلح و آرامش درونی و بیرونی، تعاملات مثبت و سازنده و ... در ارتباط است. بر اساس تحقیقات انجام شده، می توان سلامت روانی را در نظریه ی آبراهام مزلو مورد بررسی قرار داد؛ سلامت معنوی جز نیازهای سطح بالا و در راس هرم نیاز های مزلو قرار می گیرد. سلامت معنوی کیفیت زندگی افراد را از بعد معنوی توصیف می کند.

اگر شخصی بگوید که من دارای سلامت معنوی هستم، یعنی علاوه بر بعد جسمانی، از نظر معنوی شناخت خوب و دقیقی از خودش دارد و معنای وجودی خودش را درک کرده است. شما سلامت معنوی خود را چگونه ارزیابی می کنید؟ ارتباط خود را با خداوند چگونه می بینید؟ در صورت تمایل به بررسی متغیر سلامت معنوی می توانید از پرسشنامه ی استاندارد سلامت معنوی دلمن و فری (SIWB) استفاده کنید و سطح سلامت معنوی خود را مورد بررسی قرار دهید.