دانلود پرسشنامه ادراک بیماری بردبنت

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه ادراک بیماری بردبنت ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
9
تعداد صفحات:
8
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
بردبنت
سال ساخت:
2006
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه ادراک بیماری بردبنت

این پرسشنامه توسط بردبنت، پتريه، مين و وينمن در سال 2006 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی ادراک بیماری بوده است. این پرسشنامه دارای 9 سوال بر اساس طیف لیکرت می باشد و سوال آخر آن باز پاسخ است. در این پرسشنامه مفاهیم ترتيب پیامدها، طول مدت، كنترل شخصس، كنترل درمان، ماهيت، نگرانس، شناخت بيماری، پاسخ عاطفس و علت بيماری مورد ارزیابی قرار می گیرد.

روایی و پایایی پرسشنامه ادراک بیماری بردبنت تایید شده است.

وقتی فردی بیمار می شود، دارای یک سری خصیصه و مشخصات مربوط به بیماری می باشد. یکی از ویژگی های بارزی که در افراد بیمار دیده می شود، رنج بردن از بیماری ای که دارند و تحمل درد است. فرد بیمار بر اساس نوع بیماری ای که دارد، درد مربوط به آن بیماری را هم تجربه می کند؛ دردی که ممکن است مزمن، حاد و یا کم باشد.

ادراک بیماری

ادراک بیماری يكي از متغيرهاي  رفتاری و روان شناختي مهم در تاخير بيمار در کمک گرفتن از دیگران و ادراک نشانه های بيماری می باشد. یکی از موارد مهم و مرتبط با بیماری ها، ادراک بیماری در فرد بیماری است. مسلما ادراک بیماری را درک فرد از بیماری اش به طور کلی می توانیم توصیف کنیم. اما در حالت جزئی تر، ادراک بیماری دارای چند ویژگی مشخص است. به عبارت دیگر ادراک بیماری در افراد بر اساس پنج جنبه و یا بعد مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مولفه های ادراک بیماری

  • اولین بعد از ادراک بیماری، برچسب و علائم مربوط به آن بیماری در فرد است. این بعد می تواند شامل، باور فرد نسبت به بیماری و یا علتی که بیماری در فرد روی داده است، شود.
  • دومین بعد از ادراک بیماری، درک فرد از طول دوره بیماری اش می باشد و اینکه بیماری او چه مدت زمانی ممکن است در او وجود داشته باشد.
  • مولفه ی بعدی از ادراک بیماری، مدت زمان بیماری می باشد که بر اساس حاد بودن، مزمن بودن، دوره ای بودن تعریف می شود.
  • پیامد هایی که بیماری می تواند برای فرد در پی داشته باشد نیز جزئی از مولفه های ادراک بیماری است.
  • در نهایت می توان از، انتظار فرد از بیماری و تاثیرات بیماری در مواقع اقتصلدی، اجتماعی، روانی و ... و همچنین تاثیر درمان و بهبودی بر بیماری را پنجمین مولفه از ادراک بیماری دانست.

بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که در راستای ادراک بیماری صورت گرفته است، یک مدل به نام مدل روانشناختی خودگردانی هم ارائه شده است. تاکید اصلی در این مدل بر ارزیابی نشانه ها و علائم بیماری است و در این مدل بیان می شود که، آگاهی و ادراک فرد از بیماری و تظاهرات ذهنی و ... می تواند بر رفتار بیماری تاثیر بگذارد.

در صورت تمایل به ارزیابی مفهوم ادراک بیماری می توانید از این پرسشنامه معتبر استفاده کنید.