دانلود رایگان پرسشنامه هوش معنوی بدیع

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه هوش معنوی بدیع ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
42
تعداد صفحات:
9
تعداد مولفه:
4
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
بدیع
سال ساخت:
1389
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

پرسشنامه هوش معنوی بدیع

می توان گفت که همه ی انسان ها حتی شده یک بار، در طول زندگی خود در شرایط فشار و استرس قرار می گیرند و با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند. افراد در مقابله با مشکلات و فشارها شیوه های مختلفی برای کنار آمدن اتخاذ می کنند. گاها به کارگیری این روش ها و تکنیک ها می تواند کارآمد و موثر باشد و گاها بالعکس. یکی از این شیوه های کارآمدی که بسیار مورد استفاده افراد در سنین مختلف، چه جوانان و چه افراد میانسال قرار می گیرد، متوسل شدن به نیرویی معنوی و درخواست کمک و حمایت از این نیرو می باشد.

این پرسشنامه با هدف ارزیابی هوش معنوی در افراد در سال 1389 توسط بدیع طراحی شده است.

پرسشنامه هوش معنوی بدیع دارای 42 سوال است. در این پرسشنامه ابعاد و مولفه های هوش معنوی مورد بررسی قرار گرفته است:

  • تفکر کلی و بعد اعتقادی
  • توانایی مقابله و تعامل با مشکلات
  • خودآگاهی و عشق و علاقه
  • پرداختن به سجایای اخلاقی

این پرسشنامه بر اساس مقیاس لیکرت پنج درجه ای و گزینه های بسیار کم، کم، گاه گاهی، زیاد و بسیار زیاد می باشد.

هم چنین روایی و پایایی این پرسشنامه مورد ارزیابی قرار گرفته و بالا گزارش شده است. پایایی این پرسشنامه بر اساس ضریب آلفای کرونباخ و تنصیف به ترتیب 85/0 و 78/0 گزارش شده است.

همچنین این پرسشنامه دارای نمره گذاری نیز می باشد.

تعریف هوش معنوی

اصطلاح هوش معنوی بار ها و بارها مورد تحقیق و ارزیابی متخصصان مختلف قرار گرفته است. این اصطلاح برای اولین بار توسط استیونز در سال 1996 بیان شد و پس از آن افراد دیگری مانند امونز این اصطلاح استفاده و برای آن تعاریفی ارائه دادند و سعی کردند آن را تعریف کنند.

به صورت خلاصه هوش معنوی در مورد همه ی آن چیز هایی است که انسان به آن ها اعتقاد و باور دارد؛ اینکه فرد به چه نیروی ما فوق طبیعی اعتقاد و باور دارد و یا اینکه ما چرا به دنیا آمدیم و چرا از دنیا می رویم و مواردی نظیر اینکه پس از مرگ چه اتفاقی برای ما می افتد و اصلا آیا جهانی برای بعد از مرگ وجود دارد؟ و سوالاتی از این قبیل که همواره ذهن انسان ها را به خود مشغول ساخته است، در زمره هوش معنوی قرار دارد و هم چنین مورد بررسی قرار می گیرد. شایان ذکر است که بر خلاف دیگر انواع هوش که ممکن است به غیر از انسان ها در دیگر انواع موجودات و مخلوقات هم وجود داشته باشد، هوش معنوی خصیصه ای است که فقط مختص ذات انسانی است و در انسان ها وجود دارد.

مولفه های هوش معنوی

هوش معنوی که موضوع اصلی بسیاری از تحقیقات بوده است، دانشمندان در جریان تحقیقات و بررسی های خود ابعاد و مولفه هایی را برای آن ذکر کرده اند. مثلا نحوه تفکر و اعتقاد ما به ذات واحد که خداوند می باشد و به طور کلی اعتقاد ما به او جز یکی از این مولفه هاست. مواقعی را در نظر بگیرید که فرد با مشکلاتی رو برو شده است، نحوه مقابله فرد با مشکلات هم در زمینه هوش معنوی مهم است. اینکه موارد اخلاقی همواره رعایت شود بعد دیگری از هوش معنوی است.

دریافت رایگان پرسشنامه هوش معنوی بدیع