دانلود رایگان آزمون تشخیص نیمکره فعال مغز

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود آزمون تشخیص نیمکره فعال مغز ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
25
تعداد صفحات:
9
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
دکتر راجر دابلیو
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی آزمون تشخیص نیمکره فعال مغز

این پرسشنامه توسط دکتر راجر دابلیو و همکارانش ساخته شده است.

هدف از ساخت آزمون تشخیص نیمکره فعال مغز، ارزیابی و تشخیص نیم کره فعال مغز است.

این پرسشنامه دارای 25 سوال است.

همچنین این پرسشنامه دارای روایی و پایایی و نمره گذاری نیز می باشد.

در میان اعضای بدن انسان، به غیر از قلب، مغز یکی از مهم ترین و حساس ترین اعضای بدن می باشد. البته اهمیت مغز در دیگر جانوران هم پوشیده نیست. درست تر آن است که بگوییم در میان همه ی جانداران و موجودات، اعم از انسان ها و حیوانات و مهره داران و بی مهرگان و آبزیان و دیگر انواع حیوانات، مغز از اصلی ترین عضو بدن و حساس ترین عضو ها به شمار می رود. گفته شده است که در میان جانداران بیش از 2 درصد از وزن بدنی به مغز اختصاص دارد. مغز عضوی خستگی ناپذیر است که در هر ساعت و دقیقه و ثانیه مشغول فعالیت می باشد و حتی در هنگام خوب هم دست از فعالیت نمی کشد. مغز برای فعالیت های خود و کسب انرژی از کربوهیدرات ها تغذیه می کند؛ در میان این کربوهیدرات ها گلوکز به سوخت و ساز مغز بیشترین کمک را می کند. هم چنین در میان همه ی اعضای بدن در انسان ها، مغز بیشترین میزان اکسیژن مصرفی را دارد.

مغز از ساختار و قشر های مختلفی تشکیل شده است. مخ و مخچه و تالاموس و هیچوتالاموس و ... فقط بخشی از قسمت های مغز می باشد. در این میان، مغز هر جانداری از دو قسمت تشکیل شده است؛ دو قسمتی که به عنوان نیم کره ی چپ و راست شناخته می شوند. این دو نیم کره از دولایه ی بیرونی و درونی که به ترتیب قشر سفید و خاکستری نامیده می شوند، تشکیل شده اند. در پستانداران این دو نیم گره ی مغزی به وسیله ی جسم پینه ای از یک دیگر جدا می شوند.

وظایف نیم کره ها

هر کدام از نیم کره های مغزی وظایف متعددی را بر عهده داردند. برای مثال:

  • نیم کره راست در مغز، مربوط به تفکر فضایی و دیدگاهی کل نگر و خلاقانه می باشد. فعالیت هایی که جدید و بدیع هستند و حالت ابتکاری دارند و همچنین فعالیت های احساسی در این نیم کره مغزی روی می دهند. در کل می توان گفت تمایل افراد به فعالیت های هنری در این حیطه از نیم کره مغزی مربوط می شود.
  • در مقابل در نیم کره چپ، فعالیت هایی مربوط به تفکرات کلامی مانند نوشتن و سخنوری و تفکرات ریاضی و محاسباتی و ... رخ می دهند.

می توان گفت که در هر فرد یک نیم کره قالب وجود دارد، مثلا فردی که نیم کره چپ در او قالب است دارای تفکرات منطقی و به دنبال تحلیل و استدلال و یادگیری می باشد. بالعکس فردی که نیم کره راست در او قالب است گرایش به انجام کارهای هنری و خلاقانه مانند نقاشی و طراحی و ... دارد.

در این پرسشنامه هدف ارزیابی نیم کره قالب در افراد است؛ و شما می توانید با انجام این تست به نیم کره ای که در شما قالب است پی ببرید.

دریافت رایگان آزمون تشخیص نیمکره فعال مغز