دانلود پرسشنامه درگیری تحصیلی دانش آموزان آپلتون

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,500 تومان

دانلود پرسشنامه درگیری تحصیلی دانش آموزان آپلتون ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
35
تعداد صفحات:
6
تعداد مولفه:
6
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
مقاله:
دارد
نویسنده:
آپلتون
سال ساخت:
2006
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه درگیری تحصیلی دانش آموزان آپلتون

این پرسشنامه توسط آپلتون و همکاران در سال 2006 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی درگیری تحصیلی در دانش آموزان می باشد.

پرسشنامه درگیری تحصیلی دانش آموزان آپلتون دارای 35 سوال، دو بعد و شش مولفه ی:

  • روابط معلم شاگرد
  • کنترل بر تکالیف مدرسه
  • حمایت همسالان از یادگیری
  • حمایت خانواده از یادگیری
  • هدف ها و آرزوهای آینده
  • انگیزش بیرونی می باشد.

روایی و پایایی این پرسشنامه تایید شده است.

هدفی که برای دانش آموز تعریف شده، کاملا مشخص می باشد. دانش آموز موظف به درس خواندن، انجام تکالیف درسی و در پی آن کسب موفقیت تحصیلی می باشد. یک دانش آموز باید در امور تحصیلی به اندازه ی کافی و لازم مشارکت داشته باشد و برای یادگیری و آموزش تلاش کند. امور تحصیلی و آموزش در حوزه ی علم روانشناسی تربیت مورد بررسی قرار گرفته و می گیرد.

درگیری تحصیلی به چه معناست؟

یکی از موارد مرتبط با امور تحصیلی که یکی از موضوعات مهم پژوهشی نیز می باشد، درگیری تحصیلی است. چر واضح است که درگیری تحصیلی، با فرآیند مشارکت فعال دانش اموزان در امور تحصیلی در ارتباط است. درگیری تحصیلی هرگونه فعالیتی است که یک دانش آموز برای آموزش انجام می دهد؛ لازم به ذکر است که این فعالیت ها کاملا هدفمند می باشند و هدفی که دانش آموز از انجام این فعالیت ها دارد، کسب موفقیت تحصیلی است.

به بیان ساده تر، دانش آموزی که درگیری تحصیلی دارد، یک چارچوب برای خودش تعریف کرده است و طبق این چهارچوب برای رسیدن به موفقیت از هیچ تلاشی دریغ نمی کند. دانش آموزی که درگیری تحصیلی دارد، از درس خواندن، انجام تکالیف درسی، صرف زمان برای امور تحصیلی لذت می برد. درگیری تحصیلی برای دانش آموز شیرین است چون او را به سمت رسیدن به اهدافش هدایت می کند.

اگر دانش آموزی درگیری تحصیلی نداشته باشد، چه اتفاقی برایش رخ می دهد؟

جالب است بدانید درگیری تحصیلی تاثیر زیادی بر زندگی تحصیلی دانش آموزان دارد. دانش آموزی که به امور تحصیلی بی توجه است، هیچ نوع درگیری تحصیلی ندارد، به گذشت زمان، افت شدید تحصیلی خواهد داشت. در نتیجه این دانش آموز موفقیت تحصیلی کمتر، انگیزه تحصیلی کمتر، فرسودگی بیشتر، خستگی تحصیلی بیشتری را تجربه خواهد کرد. در نتیجه ی همه ی این عوامل، دانش آموز ممکن است از ادامه ی تحصیل، منصرف شود و دیگر ادامه تحصیل ندهد.

چه عواملی بر درگیری تحصیلی دانش آموزان تاثیر می گذارد؟

درگیری تحصیلی دانش آموز ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد. این عوامل ممکن است بیرونی یا درونی باشند. برای مثال، می توان از انگیزه به عنوان یک عامل درونی مهم در درگیری تحصیلی نام برد یا به محیطی رقابتی سالم، به عنوان یک عامل بیرونی موثر در درگیری تحصیلی اشاره کرد.

آیا تا به امروز اقدام به ارزیابی میزان درگیری تحصیلی در خود یا فرزندتان داشته اید؟ در صورت تمایل به ارزیابی درگیری تحصیلی در دانش آموزان می توانید از پرسشنامه استاندارد درگیری تحصیلی دانش آموزان آپلتون و همکاران که در سال 2006 ساخته شده است، استفاده کنید.