دانلود رایگان پرسشنامه رضایت زناشویی هودسن (IMS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه رضایت زناشویی هودسن (IMS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
25
تعداد صفحات:
3
مقیاس:
لیکرت هفت درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
هودسن
سال ساخت:
1992
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه رضایت زناشویی هودسن (IMS)

این پرسشنامه با هدف ارزیابی میزان، دامنه و شدت مشکلات زن و شوهرها در روابط توسط هودسن در سال 1992 ساخته شده است.

پرسشنامه ی رضایت زناشویی هودسن دارای 25 سوال می باشد.

سوالات این پرسشنامه بر مبنای طیف لیکرت هفت درجه ای بوده و روایی و پایایی این پرسشنامه تایید شده است.

آیا شما متاهل هستید و یا مجردید؟ اگر متاهل هستید، چند سال است که زندگی مشترک خود را شروع کرده اید و یا شاید هم به تازگی تشکیل خانواده داده و به اصطلاح با همسر خود زیر یک سقف رفته اید. به هرحال و در هر صورت به عنوان یک فرد متاهل چقدر از زندگی خودتان رضایت دارید؟

تفاهم در زندگی زناشویی

درست است که زوجینی که تصمیم بر ازدواج دارند و یا با یک دیگر ازدواج کرده اند، تفاهم و شباهت هایی در سلیقه و علایق خود دارند، اما به هرحال این دو نفر با وجود تفاهم قطعا با یک دیگر تفاوت هایی هم دارند و این موضوع کاملا طبیعی می باشد. هر کدام از این زوجی که به زیر یک سقف زندگی می کنند، از یک خانواده و فرهنگ متفاوت از یک دیگر بوده و برای سازگاری بیشتر و داشتن تفاهم بیشتر باید اندکی زمان داشته باشند. در این میان ممکن است که زوجین چالش هایی را در زندگی زناشویی خود تجربه کنند و گاها با یک دیگر بر سر موضوعاتی اختلاف نظر داشته باشند و یا با یک دیگر بحث هایی داشته باشند. این مورد می تواند در میزان رضایت زوجین از یکدیگر و زندگی زناشویی تاثیر داشته باشد.

از مواردی که زوجین در مورد میزان رضایت خود و شدت این رضایت از یکدیگر در رابطه زناشویی خود بیان می کنند، می توان به مواردی همچون، عدم تفاهم اشاره کرد؛ دیده شده است که زن و شوهر ها در زندگی مشترک خود بیان کرده اند که، در مورد تفریح و یا سرگرمی با یکدیگر تفاهم ندارند و یا عقاید آن ها در مورد مسائل متفاوتی همچون مسائل مذهبی با یکدیگر کاملا متفاوت است.

بیان احساسات و جملات محبت آمیز و رابطه ی توام با صمیمت و محبت و مهربانی هم از مسائل مهم تاثیر گذار در رضایت زوجین از یک دیگر در زندگی زناشویی می باشد؛ چه بسا در روابط زناشویی دیده شده است که مرد به همسر خود محبت کلامی ندارد و همین موضوع موجب رنجش خاطر همسر شده است و همین اتفاق کاملا بالعکس هم می تواند روی دهد. عدم درک متقابل، همدلی، بدرفتاری، عدم اعتماد و اطمینان و ... همگی از مسائل مهمی می باشد که می تواند رضایت زناشویی زوجین از یک دیگر را تحت تاثیر قرار دهد و رابطه ی مستقیمی در میزان رضایت ایفا کند؛ بدین معنا که مثلا هرچه درک متقابل و همدلی میان زوجین بیشتر باشد، رضایت زناشویی بیشتر و هرچه این موارد کمتر باشد، مسلما رضایت کمتر است.

در صورت تمایل به ارزیابی میزان رضایت زناشویی می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه رضایت زناشویی هودسن (IMS)