دانلود رایگان پرسشنامه وسواس مذهبی – اخلاقی آبرامووتیز (PIOS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه وسواس مذهبی – اخلاقی آبرامووتیز (PIOS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
19
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
آبرامووتیز و همکاران
سال ساخت:
2002
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه وسواس مذهبی – اخلاقی آبرامووتیز (PIOS)

این پرسشنامه توسط آبرامووتیز و همکاران در سال 2002 ساخته شده است.

این پرسشنامه وسواس مذهبی اخلاقی را مورد بررسی قرار می دهد.

این پرسشنامه دارای 19 سوال و دو مولفه:

  • ترس از گناه
  • ترس از خدا می باشد.

پرسشنامه وسواس مذهبی – اخلاقی آبرامووتیز (PIOS) دارای روایی و پایایی است.

در کتاب مقدس قرآن و به نقل از خداوند بزرگ آمده است که، " پاکیزگی از نشانه های ایمان است و خداوند افراد پاکیزه را دوست دارد." توجه به تمیزی و پاکیزگی و رعایت بهداشت برای مقابله با بیماری و پیشگیری از مریضی بسیار مهم است. پاکیزگی علاوه بر مزایایی که برای سلامتی دارد، توسط بزرگان دینی هم مورد تاکید قرار گرفته است. اما اگر توجه به نظافت و تمیزی افراطی شود، باز هم به آن تاکید می شود؟ مسلما خیر! شاید شما هم توجه بیش از اندازه و افراطی به نظافت را به عنوان وسواس بشناسید. اما باید بدانید که وسواس فقط منحصر به تمیزی و نظافت نمی شود.

وسواس چیست؟

در متون تخصصی روانشناسی، وسواس را افکار، تکانه و تصاویر تکرار شونده، مزاحم و ناخوشایندی می دانند که در ذهن فرد مرتبا تکرار می شود و فردی که این افکار را دارد برای اینکه از وقوع این افکار جلوگیری کند، دست به اعمال وسواسی می زند. لازم است بدانید وسواس انواع مختلفی دارد و فقط به دوری از آلودگی و نظافت منحصر نمی شود. یکی از انواع وسواس، وسواس مذهبی اخلاقی می باشد.

وسواس مذهبی اخلاقی چیست؟

خوب همان طور که مشخص است، این نوع وسواس یک اختلال روان شناختی می باشد، وسواس مذهبی اخلاقی، با احساس گناه و تفکرات بیمارگونه در مورد مسائل مرتبط با دین و مذهب شناخته می شود. فردی که این وسواس را دارد، معمولا اعمال وسواسی مرتبط با مسائل مذهبی هم دارد و همین افکار و اعمال منجر به ناراحتی قابل ملاحظه، عدم سازگاری و ... می شود.  این نوع وسواس سلامت روان فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و در نهایت منجر به نقص عملکرد در او می شود.

چالش وسواس مذهبی اخلاقی برای روحانیان

اصولا افرادی که مبتلا به وسواس هستند، برای درمان وسواس خود به پزشک سلامت روان مراجعه می کنند، اما در میان مبتلایان به این نوع وسواس، به علت افکار مذهبی بیش از اندازه و افراطی و همچنین اعمال مذهبی که دارند، ممکن است به روحانیون و متخصصان دینی که تحصیلات روانشناسی ندارند، مراجعه کنند و همین امر ممکن است روحانیان را با چالش های زیادی مواجه کند. تصور این افراد این است که چون مشکلات آن ها مربوط به دین می شود، پس باید به روحانیون مراجعه کنند و روحانیون نیز باید به سوالات و مشکلاتی پاسخ دهند که ریشه ی روانشناختی دارد و همین مورد ممکن است برای روحانیون چالش جدی باشد.

در صورت تمایل به ارزیابی وسواس مذهبی اخلاقی می توانید از پرسشنامه استاندارد وسواس مذهبی اخلاقی آبرامووتیز و همکارانش استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه وسواس مذهبی – اخلاقی آبرامووتیز (PIOS)