دانلود رایگان پرسشنامه مطلوبیت اجتماعی کراون و مارلو

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه مطلوبیت اجتماعی کراون و مارلو ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
9
تعداد صفحات:
3
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
کراون و مارلو
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه مطلوبیت اجتماعی کراون و مارلو

این پرسشنامه توسط کراون و مارلو ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی مطلوبیت اجتماعی می باشد.

این پرسشنامه دارای 9 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه مطلوبیت اجتماعی تایید شده است.

مطلوبیت اجتماعی

به نظر می رسد نیاز به مطلوبیت و خوب به نظر رسیدن در مقابل دیگران یکی از نیازهای مشترک در تمامی انسان ها در سراسر دنیا است؛ ما انسان ها اجتماع طلب هستیم و در بستر اجتماع رشد و پیشرفت کرده و نیازهای خود را ارضا می کنیم؛ بنابراین، تعامل گسترده ما با دیگران و اجتماع در تمام طول عمرمان یک واقعیت غیر قابل انکار است.

از آنجایی که انسان برای ادامه حیات به دیگران نیاز دارد، پس دوست دارد که در میان دیگران مطلوبیت اجتماعی داشته باشد و به اصطلاح خیلی ساده و عامیانه، به چشم دیگران خوب به نظر برسد. در این میان، فرد می تواند کارهایی را انجام دهد که در چشم دیگران عزیز به نظر برسد و یا از انجام برخی کارهایی که از میزان مطلوبیت اجتماعی او کم می کند، اجتناب کند.

مطلوبیت اجتماعی با مجموعه رفتار، باورها، اعتقادات و اعمالی در ارتباط است که فرد برای مورد قبول واقع شدن انجام می دهد و آن ها را به معرض نمایش می گذارد. متاسفانه برخی افراد برای مقبول دیده شدن و مورد پسند دیگران قرار گرفتن، بر چهره خود ماسک می زنند و سعی می کنند رفتارها و اعمالی را از خود نشان دهند که واقعی نبوده و صرفا برای جلب توجه صورت می گیرد. وقتی فردی برای مطلوب دیده شدن بر چهره خود نقاب دورویی می زند، در واقع دست به فریب و بازی دادن ذهن دیگران می زند اما از دیگر سو، اعتبار و ارزش به دست می آورد.

پژوهش هایی که در حیطه روان شناسی اجتماعی حول محور مطلوبیت اجتماعی انجام شده است، نشان می دهد که مطلوبیت اجتماعی تاثیرات مثبت بسیاری بر سلامت روان دارد. زمانی که دیگران از نظر دیگران مورد قبول واقع می شوند، اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری خواهند داشت و اضطراب اجتماعی کمتری را تجربه خواهند کرد.

به نظر می رسد مطلوبیت اجتماعی در دوره نوجوانی برای نوجوانان مهم بوده و بر فرآیند رشد و شکل گیری شخصیت و ویژگی های شخصیتی آن ها تاثیر می گذارد. نتایج مطالعات حاکی از آن است که مطلوبیت اجتماعی با خودکارآمدی، خود پنداره بالا، تاب آوری تحصیلی، انگیزش بالا برای شروع و انجام هر کار و دیگر مولفه های روان شناختی در ارتباط است.

به نظر شما مطلوبیت اجتماعی چه تاثیرات مثبت دیگری دارد؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر مطلوبیت اجتماعی داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه مطلوبیت اجتماعی کراون و مارلو