دانلود رایگان پرسشنامه مقیاس هیجان خواهی آرنت

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه مقیاس هیجان خواهی آرنت ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
20
تعداد صفحات:
2
تعداد مولفه:
2
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
آرنت
سال ساخت:
1993
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه مقیاس هیجان خواهی آرنت

این پرسشنامه از پژوهش آرنت در سال 1993 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی هیجان خواهی می باشد.

این پرسشنامه دارای 20 سوال و 2 بعد:

  • تازگی
  • شدت می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه مقیاس هیجان خواهی آرنت تایید شده است.

هیجان چیست؟

هیچ انسان بدون هیجانی وجود ندارد. همه ی ما انسان ها در موقعیت های مختلف و در واکنش به موقعیت ها از خودمان هیجانات متفاوتی نشان می دهیم. هیجانات گاها قابل مشاهده و در برخی موارد غیر قابل مشاهده هستند. هیجاناتی که توسط انسان تجربه و ادراک می شود، دارای طیف وسیعی می باشد. جالب است بدانید هیجانات به دو دسته ی مثبت و منفی تقسیم می شوند. از نگاه دیگر می توان گفت هیجانات برای ما خوشایند یا نا خوشایند هستند. اما به هر حال همه ی ما انسان ها در دوران زندگی خود طیف وسیعی از هیجانات را تجربه خواهیم کرد.

آیا تا به حال با افرادی برخورد داشته اید که هیجان طلب باشند؟ دائما به دنبال انجام کار ها و فعالیت هایی باشند که منجر به هیجان بیش از اندازه در آنان شود؟ قطعا شما هم اینگونه افراد را در زندگی خود مشاهده کرده اید. فعالیت های هیجانی ای که هیجان طلب ها انجام می دهند، منجر به ترشح بیش از اندازه ی هورمون آدرنالین در مغز می شود.

هیجان خواهی به چه معناست؟

یکی از افرادی که بر مبحث هیجان خواهی در افراد تحقیق و بررسی های داشته است، آرنت بوده است. آرنت در توصیف هیجان خواهی گفته است، هیجان خواهی نوعی صفت می باشد؛ فردی که دارای ویژگی هیجان خواهی است، دائما به دنبال کسب تجربیات جدید و متنوع می باشد. این فرد دائما در جستجوی هیجان است و ممکن است دست به اقدامات خطرناکی هم بزند. هیجان خواهی ممکن است با خطرات اجتماعی، جسمانی، قانونی، ضرر های مالی و ... همراه باشد.

ویژگی افراد هیجان خواه

افراد هیجان خواه، افرادی هستند که عاشق ماجراجویی بوده و می توان گفت این افراد عموما برونگرا هستند. روتین زندگی و یک نواخت بودن امور آن ها را خسته می کند و به آن ها احساس کسالت می بخشد. هیجان طلب ها اگر درگیر روتین زندگی شوند، احساس بی حوصلگی زیادی را تجربه خواهند کرد. یکی از مواردی که در این افراد مشاهده شده است، وجود رفتار و تجربیات جنسی متفاوت تر و متنوع تر می باشد. افراد هیجان طلب تمایل به انجام ورزش های هیجانی همچون موتور سواری، پرش از ارتفاع، کوه نوردی، صخره نوردی، چتر بازی و مسابقات اتوموبیل رانی و غیره دارند.

در صورت تمایل به ارزیابی هیجان خواهی در خود و یا فرد دیگری می توانید از پرسشنامه ی معتبر هیجان خواهی که توسط آرنت در سال 1992 ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه مقیاس هیجان خواهی آرنت