دانلود پرسشنامه رشد پس از سانحه تدسچی و کالهون

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
3,500 تومان

دانلود پرسشنامه رشد پس از سانحه تدسچی و کالهون ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
21
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت هفت درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
تدسچی و کالهون
سال ساخت:
1996
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه رشد پس از سانحه تدسچی و کالهون 

این پرسشنامه توسط تدسچی و کالهون در سال 1996 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی پیامد های مثبت تجربه شده توسط افرادی که تجربه تروما داشته اند، می باشد.

این پرسشنامه شامل 21 سوال و مولفه های:

  • امکانات یا شیوه های جدید
  • رابطه با دیگرا
  • قدرت شخصی
  • ارزش زندگی
  • تغییرات روحی و معنوی می باشد.

روایی و پایایی این پرسشنامه تایید شده است.

یکی از مواردی که به صورت تکرار شونده در علم روانشناسی مورد بررسی قرار گرفته است، وقوع رویداد های آسیب زا و تاثیرات مخربی است که این رویداد ها بر سلامت روان و سلامت جسم افراد داشته اند. بسیاری از افراد پس از وقوع یک رویداد آسیب زا یا به اصطلاح یک رویداد تروماتیک، دچار استرس پس از سانحه می شوند. استرس پس از سانحه با مشکلات و رنج هایی برای فرد همراه است. اما آسیب ناشی از رویداد های تروماتیک فقط به استرس و رنج منتهی نمی شود و ممکن است با عوامل روان شناختی دیگری هم همراه باشد. یکی از این موارد، رشد پس از سانحه می باشد.

رشد پس از سانحه به چه معناست؟

رشد پس از سانحه توسط محققانی به نام تدسچی و کالهون مورد بررسی قرار گرفته است. رشد پس از سانحه، نوعی تغییر شخصی و روان شناختی مثبت می باشد. به صورت کلی، رشد پس از سانحه پس از یک رویداد منفی و آسیب زا در افراد به وجود می آید؛ رشد پس از سانحه نتیجه تلاش هایی است که فرد آسیب دیده برای مقابله با مشکل و آسیبی که دیده است، داشته است و به نوعی در نتیجه ی مبارزه ای که فرد با رویداد آسیب زا و استرسی که تجربه کرده است، حاصل شده است. جالب است بدانید، رشد پس از سانحه برای بقا و سازگاری مهم است. هر فردی در هرکجای دنیا که باشد، ممکن است رشد پس از سانحه را تجربه کند. رشد پس از سانحه پدیده ای جدید نمی باشد و سال های گذشته توسط روان شناسان کشف و شناخته شده است اما امروزه تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گرفته است.

 رشد پس از سانحه ابعاد مختلفی دارد؛ یکی از مهم ترین ابعاد آن برقراری رابطه با دیگران است. فردی که تجربه تروما داشته باشد، با برقراری ارتباط موثر با دیگران می تواند در حل و کنار آمدن با آسیب پیش آمده موفق تر عمل کند. یکی دیگر از ابعاد مهم در این زمینه، دانستن ارزش زندگی می باشد این موضوع هم می تواند منجر به رشد پس از سانحه شود.  علاوه بر تمام این موارد، تغییرات روحی و توسل به معنویات، داشتن قدرت شخصی، برخورداری از امکانات جدید و قرار گرفتن در موقعیت های جدید می تواند به رشد پس از سانحه در افراد کمک کند.

آیا تا به حال، تجربه رویداد تروماتیک داشته اید و پس از آن به رشد پس از سانحه دست یافته اید؟ در صورت تمایل به ارزیابی رشد پس از سانحه می توانید از پرسشنامه ی رشد پس از سانحه ی تدسچی و کالهون استفاده کنید.