دانلود رایگان پرسشنامه مشکلات رفتاری کودکان پیش دبستانی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه مشکلات رفتاری کودکان پیش دبستانی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
27
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت سه درجه ای
نمره گذاری:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

پرسشنامه مشکلات رفتاری کودکان پیش دبستانی

این پرسشنامه برای ارزیابی مشکلات رفتاری کودکان پیش دبستانی ساخته شده است.

پرسشنامه مشکلات رفتاری کودکان پیش دبستانی دارای 27 سوال است و ابعاد:

  • پرخاشگری
  • گوشه گیری
  • اضطراب را در کودکان مورد ارزیابی قرار می دهد.

کودکان ممکن است در مواجهه با موقعیت ها و شرایط مختلف رفتار گوناگونی را از خود نشان دهند. رفتار کودکان تابعی از شرایط مختلف می باشد. روان شناسان و متخصصانی که در حوزه ی کودک فعالیت می کنند، به نحوه ی تربیت و شکل گرفتن رفتار های کودکان تاکید بسیاری دارند.

تقویت رفتار های مثبت در کودکان

یکی از روش هایی که در مورد شکل گرفتن یک رفتار در کودکان مورد بررسی قرار می گیرد و اثرات مثبت این روش در مورد کودکان بار ها به اثبات رسیده است، استفاده از روش هایی مبتنی بر تقویت رفتار صحیح در کودکان است. اگر کودکی رفتار درست و مناسبی داشته باشد، این رفتار باید در او تقویت شود. عامل تقویتی در رفتار کودک هر چیزی می تواند باشد. مثلا دریافت یک جایزه و یا پاداش در مقابل کاری که کودک انجام می دهد، یک عامل تقویتی برای کودک به حساب می آید.

در صورتی که والدین مایل به پاداش دادن و خرید جایزه به عنوان یک روش تقویتی برای کودک خود نباشند، تنها یک به آغوش کشیدن ساده و یا محبت کلامی هم می تواند در دسته ی رفتار های تقویتی قرار بگیرد. در واقع هیچ روشی مانند روش های تقویتی نمی تواند موجب تثبیت رفتار های خوب در کودکان شود. البته راه دیگری که برای تثبیت رفتار های خوب در کودکان وجود دارد، استفاده از تنبیه می باشد که این روش ها گرچه ممکن است تاثیر گذار باشند اما خیلی مورد تایید و تاکید روان شناسان نیستند.

کودکان در سنین پیش از دبستان هنگام رویارویی با کودکان هم سن و سال خود و یا قرار گرفتن در محیطی نا آشنا و خیلی از موقعیت های دیگری که می تواند برای کودکان نا آشنا و نا خوشایند باشند، ممکن است رفتار هایی را از خود نشان دهند مانند رفتار های همیشگی آنان نیست و این رفتار ها شاید برای والدینشان هم قابل قبول نباشند.

نمونه ای از این رفتار ها شامل، پرخاشگری با کودکان همسال و یا بزرگ تر از خودشان باشند، کودکان ممکن است با والدین خود لج کنند و یا رفتار هایی مبتنی بر نافرمانی از خود نشان دهند، کودکان ممکن است در نتیجه خالی کردن خشم خود اشیایی را خراب کنند و یا به وسایل خودشان آسیب بزنند، اسباب بازی های خود را پرتاب کنند و یا برای اینکه بخواهند در معرض توجهات قرار بگیرند، کارهایی را انجام دهند. این موارد جزئی از مشکلات رفتاری کودکان در سنین پیش از دبستان است.

اگر مایل به ارزیابی مشکلات رفتاری در کودکان و در سنین قبل از دبستان بودید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه مشکلات رفتاری کودکان پیش دبستانی