دانلود رایگان پرسشنامه حمایت اجتماعی شربورن و استوارت (MOS-SSS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه حمایت اجتماعی شربورن و استوارت (MOS-SSS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
19
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
4
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نسخه انگلیسی:
دارد
نویسنده:
شربورن و استوارت
سال ساخت:
1991
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه حمایت اجتماعی شربورن و استوارت (MOS-SSS) 

این پرسشنامه را شربورن و استوارت در سال 1991 ساخته اند.

این پرسشنامه حمایت اجتماعی را در افراد مورد ارزیابی قرار می دهد.

این پرسشنامه دارای 19 سوال است و 4 مولفه:

  • حمایت ملموس
  • حمایت هیجانی یا حمایت اطلاعاتی
  • مهربانی
  • تعامل اجتماعی مثبت را می سنجد.

پرسشنامه حمایت اجتماعی شربورن و استوارت (MOS-SSS) دارای روایی و پایایی و نمره گذاری می باشد.

حمایت چیست؟

شاید شما هم در اطراف خود، با کسانی در ارتباط باشید که به عنوان یک شخص حامی و حمایت گر شناخته می شوند؛ شما در مواقع سختی و دشواری و یا به هنگامی که نیاز به راهنمایی و یا کمک دارید، می توانید از این افراد کمک بگیرید و به قول معروف روی حمایت آنان حساب باز کنید. حمایت کردن نوعی کمک کردن و یاری رسانی می باشد. این ویژگی انسانی موجب قوت قلب و اعتماد بیشتر می شود و پشت این ویژگی مزایای مثبت بی شماری نهفته است. می توان گفت که همه ی ما انسان ها در طول دوران زندگی خود نیاز شاید نیاز به حمایت داشته باشیم و اینکه مورد حمایت شخصی قرار بگیریم، برایمان خوشایند و لذت بخش است.

حمایت اجتماعی چیست؟

یکی از مفاهیمی که در حوزه ی روانشناسی اجتماعی مورد بررسی بسیار قرار گرفته است، مفهوم حمایت اجتماعی می باشد. اگر بخواهیم به ریشه ی تاریخی این مفهوم نگاهی داشته باشیم، باید بگوییم که مطالعه در مورد حمایت اجتماعی، تقریبا از سال 1970 در حوزه روانشناسی اجتماعی شروع شده است. به طور کلی اگر در نظریات جان بالبی و راتر که در مورد دلبستگی می باشند، جستجوی کوتاهی داشته باشیم، می توانیم نمودی از حمایت اجتماعی را در این نظریات پیدا کنیم؛ در این نظریات در مورد روند دلبستگی و ارتباطی که کودکان با والدین خود به خصوص مادر در جریان رشد خود دارند، صحبت شده است.

در توصیف حمایت اجتماعی باید بگوییم که حمایت اجتماعی یک فرآیند پیچیده میان فرد و یک شبکه حمایتی می باشد. حمایت اجتماعی در نتیجه ی تعاملات فرد یا این شبکه های حمایتیو فعالیت هایی که با این شبکه ها دارد، به وجود می آید. یک فرد می تواند حمایت اجتماعی را از افراد مختلفی مانند، مادر، پدر، اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک و هر شخص دیگری دریافت کند.

لازم است بدانید طبق بررسی های صورت گرفته، حمایت اجتماعی برای افراد تاثیرات مثبت به سزایی را به همراه دارد و می تواند تاثیرات منفی بر سلامت روان را تا حدود زیادی بهبود ببخشد. در نتیجه می توان گفت که برخورداری از حمایت اجتماعی برای همه ی ما انسان ها خوشایند است. همین که در مواقع لزوم بتوانیم با حمایت دیگران از پس مشکلات عبور کنیم، می تواند برای ما تاثیر مثبت به سزایی داشته باشد.

اگر تمایل به ارزیابی مفهوم حمایت اجتماعی از چهار بعد مختلف داشتید، می توانید از این پرسشنامه معتبر استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه حمایت اجتماعی شربورن و استوارت (MOS-SSS)