دانلود رایگان پرسشنامه سندروم هیکیکوموری

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه سندروم هیکیکوموری ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
14
تعداد صفحات:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه سندروم هیکیکوموری

این پرسشنامه، یک پرسشنامه محقق ساخته است. هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی سندروم هیکیکوموری می باشد.

پرسشنامه سندروم هیکیکوموری دارای 14 سوال است.

شاید زمانی که برای اولین بار نام این سندروم را شنیده باشید، فکر کرده باشید که معنای این اصطلاح عجیب چیست و اصلا این اصطلاح به چه زبانی است یا فردی که مبتلا به این بیماری تشخیص داده می شود، چه ویژگی هایی دارد؟ اول از هرچیز بگوییم علت سخت بودن یا کمی عجیب بودن نام این سندروم این است که این اصطلاح از زبان ژاپنی آمده است و خوب بسیاری از ما با کلمات این زبان آشنایی نداریم.

هیکیوکوموری چیست؟

بیایید خیلی راحت این بیماری را تعریف کنیم؛ هیکیکوموری به جوانی گفته می شود که به شدت گوشه گیر و منزوی است و از دیگران و اجتماع کناره گیری می کند. خوب می دانیم که جوانان قشر فعال جامعه هستند و در هر جوامعی نقش پر رنگی را بر عهده دارند اما یک جوان هیکیکوموری به هیچ عنوان دوست ندارد وارد اجتماع شود؛ این افراد برای زمان های طولانی مثلا شش ماه یا بیشتر در خانه می مانند یا در اتاق خود به انجام کارهای مختلف مثل انجام بازی های ویدئویی، گشت و گذار در اینترنت، دیدن فیلم و سریال های مختلف مشغول می شوند اما پایشان را از درب منزل بیرون نمی گذارند. لازم است یادآوری کنیم این سندروم هنوز به عنوان یک بیماری رسمی توسط پزشکان و روان شناسان پذیرفته نشده است.

دلایل ابتلا به هیکیوکوری چه می باشد؟

چرا افراد هیکیوکوموری می شوند؟ دلایل متعددی پشت به وجود آمدن این سندروم وجود دارد، اما به طور کلی، پدر پول دار و ثروتمندی که از لحاظ مالی فرزند جوان خود را حمایت می کند و مادر بیش از حد دلسوزی که به فرزند اهمیت زیاد می دهد، می توانند زمینه را برای گوشه گیر شدن یا هیکیوکوموری شدن فراهم کنند. در این بیماری حتی ممکن است جوان برای خوردن غذا نزد خانواده نرود و والدین مجبور شوند غذا را برای او پشت در بگذارند.

همچنین بنابر نظر محققان، تاثیرات فرهنگی و اجتماعی جوامع هم در انتخاب تنهایی و به اصطلاح بریدن جوان ها از جامعه نقش دارند. طبق تحقیقات صورت گرفته، شیوع این اختلال در مردان به نسبت زنان بیشتر است. همچنین تحت استرس و فشار شدید بودن در موقعیت های شغلی و تحصیلی و شخصی خطر ابتلا به این بیماری را در مردان افزایش می دهد. هیکیوکوموری در قشر تحصیل کرده و طبقه متوسط بیشتر دیده می شود.

در صورتی که تمایل به ارزیابی سندورم هیکیوکوموری داشتید، می توانید از این پرسشنامه معتبر استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه سندروم هیکیکوموری