دانلود رایگان پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
29
تعداد صفحات:
7
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت هفت درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
آنتونووسکی
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی

این پرسشنامه توسط آنتونووسکی ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی جنبه های مختلف در زندگی بوده است و دارای سه مولفه زیر است:

  • قابل درک بودن
  • قابل مدیریت بودن
  • معنی دار بودن

پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی دارای 29 سوال بر اساس طیف لیکرت هفت درجه ای می باشد.

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی و نمره گذاری نیز است.

نحوه برخورد شما با مسائل و مشکلاتی که در زندگی با آن ها رو به رو می شوید چگونه است؟ آیا شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که در مواقع سخت زندگی خود می توانید به راحتی با استرس درونی خود مبارزه کنید و یا جز آن دسته از افرادی هستید که مشکلات شما را دچار استرس می کنند و شما در این مواقع به سختی می توانید این حجم از فشار و استرس را تحمل کنید؟

حس انسجام در زندگی یعنی؟

در راستای تحمل و کنار آمدن با مسائل و مشکلات مختلف در زندگی، بر اساس تحقیقات انجام گرفته توسط آنتونوسکی، یک مفهوم جدید ارائه شده است و این مفهوم حس انسجام در زندگی می باشد. به بیان کوتاه، حس انسجام در زندگی به معنای یک جهت گیری شخصی در زندگی افراد است. برای توصیف این موضوع که چرا برخی از افراد در طول زندگی خود می توانند به راحتی فشار ها و استرس ها را از سر بگذارند و به صورت کارآمد با آن مقابله کنند و به بیان دیگر چگونه این افراد می توانند در این استرس ها صحیح و سالم بمانند، از مفهوم حس انسجام در زندگی استفاده می شود.

همانطور که در پاراگراف بالا هم گفتیم، حس انسجام در زندگی به ارزیابی و بررسی چگونگی کنترل استرس و فشار در زندگی می پردازد. لازم است بدانید این کنترل بر استرس و فشار در زندگی به وسیله سه امر مهم صورت می پذیرد: یکی از این موارد، معنا دار بودن، دیگری مدیریت بر استرس و پس از آن قابل درک بودن استرس می باشد. طبق دیگر بررسی ها و مطالعات، محققان به این نتیجه رسیده اند که حس انسجام در زندگی می تواند به سلامت بیشتر جسم و روان و همچنین داشتن رفاه بیشتر در زندگی و علاوه بر آن بر بهزیستی روانی افراد تاثیر بگذارد. لازم به ذکر است که حس انسجام در افراد، قابل رویت نمی باشد و یک تجربه ی درونی است. حس انسجام می تواند از کودکی تا بزرگسالی در افراد رشد کند و در نهایت در افراد تثبیت و یا پایدار شود.

بنابراین به نظر می رسد برای مقابله بهتر با استرس ها در زندگی، بهتر است حس انسجام را در خود تقویت کنیم. اگر تمایل به ارزیابی میزان حس انسجام در خود و یا در فرد دیگری داشتید، این پرسشنامه گزینه ی خوبی برای ارزیابی این مولفه در شما می باشد. با تفسیر و نمره گذاری می توانید به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی