دانلود رایگان پرسشنامه اقتدار والدینی بوری (PAQ)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه اقتدار والدینی بوری (PAQ) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
30
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
بوری
سال ساخت:
1991
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه اقتدار والدینی بوری (PAQ)

این پرسشنامه توسط بوری در سال 1991 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی اقتدار والدین می باشد.

این پرسشنامه شامل 30 سوال و سه بعد:

  • سبک آسان گیر
  • سبک مستبدانه
  • سبک مقتدر منطقی می باشد.

پرسشنامه اقتدار والدینی بوری (PAQ) دارای روایی و پایایی  و نمره گذاری می باشد.

سبک تربیتی

پدران و مادران آینه ی فرزندان می باشند. خانواده تاثیر بسیاری زیادی بر رشد و تعالی فرزندان دارد؛ تاثیرات خانواده و بر افراد را نمی توان دست کم و نادیده گرفت. رفتاری که والدین در سن کودکی با فرزند خود دارند، بر زندگی بزرگسالی آن ها تاثیر زیادی دارد. شیوه و سبک تربیتی والدین، تاثیر به سزایی بر سلامت روان فرزندان هم در سنین کودکی و هم در سنین بزرگسالی، برقراری روابط و تعاملات با دیگران و .. دارد.

بنابر آنچه گفته شد، والدین باید یک سبک تربیتی مناسب برای تربیت فرزندان خود اتخاذ کنند. در علم روانشناسی، تحقیقات مختلفی در زمینه ی انواع سک تربیتی و فرزند پروری و همچنین اقتدار والدین در این سبک ها، صورت گرفته است. بهترین زمانی که می توانیم در آن اقتدار والدین را مشاهده کنیم، زمانی است که جو خانوادگی، صمیمی، پرنشاط و سازگارانه  باشد. همچنین باید گفت، اگر بخواهیم خانواده را به عنوان یک سیستم در نظر بگیریم، باید بگوییم خانواده یک سیستم پویا می باشد؛ بنابراین در این سیستم پویا، افراد خانواده از یک دیگر تاثیر می گیرند و البته بر یکدیگر تاثیر می گذارند، پس می توان گفت رفتار والدین و سبک تربیتی آن ها تاثیر زیادی بر فرزندان و همچنین روابط فرزندان با یکدیگر دارد.

اقتدار یعنی چه؟

اگر فکر می کنید منظور از اقتدار، خشونت در رفتار و کلام است و همه باید از فرد مقتدر بترسند، اشتباه می کنید؛ اقتدار به معنای داشتن ثبات در رفتار است. اگر والدین یک برنامه دقیق برای تربیت فرزندان خود داشته باشند و در تربیت فرزندانشان ثبات اخلاقی داشته باشند، یعنی این والدین اقتدار دارند. برای مثال، اگر کودک وسیله ای از والدین خود درخواست کند که این وسیله مناسب او نیست و والدین در واکنش به خواسته ی او، نه بگویند و هرگز و تحت هیچ شرایطی نظر خودشان را عوض نکنند، یعنی این والدین اقتدار دارند.

  • سبک آسان گیر

در این سبک والدین نسبت به فرزند خود بسیار سهل گیر هستند.آن ها به فرزند خود محبت بیش از اندازه دارند اما هیچ تکلیف و وظیفه ای برای او تعیین نمیکنند.

  • سبک مستبدانه

والدینی که این سبک تربیتی را برای فرزندان خود به کار می برند، محبت کمی به فرزندان خود دارند و وظایف زیادی بر شانه های آن ها می گذارند.

  • سبک مقتدارنه

این سبک بهترین سبک فرزند پروری می باشد. والدینی که فرزندان خود را با این سبک بزرگ می کنند، علاوه بر اقتدار با فرزند خود صمیمی و دوستانه رفتار می کنند و بستر مناسبی برای رشد فرزندان خود فراهم می کنند.

در صورت تمایل به ارزیابی اقتدار والدین می توانید از پرسشنامه اقتدار والدینی بوری استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه اقتدار والدینی بوری (PAQ)