دانلود رایگان پرسشنامه استفاده پذیری وب سایت

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه استفاده پذیری وب سایت ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
37
تعداد صفحات:
5
نویسنده:
الهام صیاد عبدی
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه ی استفاده پذیری وب سایت

این پرسشنامه با هدف ارزیابی میزان استفاده پذیری وب سایت کتابخانه های مرکزی سه دانشگاه تهران، علم و صنعت و تربیت مدرس توسط دانشجوی ارشد الهام صیاد عبدی ساخته و طراحی شده است.

این پرسشنامه به طور کلی دارای 37 سوال می باشد.

مقیاس به کار برده شده در این پرسشنامه برای پاسخ گویی به سوالات بر اساس مقیاس لیکرت می باشد. گزینه های پاسخ گویی به سوالات بر اساس، بسیار زیاد، زیاد، متوسط، کم و بسیار کم طراحی شده است. برخی سوالات دیگر نیز باید بر اساس جواب های مبتنی بر باز پاسخ، پاسخ داده شوند.

استفاده از فناوری ها

اگر فرد در هر زمینه ای نیاز به اطلاعات داشته باشد، موارد زیادی وجود دارد که فرد می تواند به وسیله ی آن برای سوالات خود پاسخی پیدا کند و به اطلاعاتی که نیاز دارد، دست پیدا کند. دنیای مملو از اطلاعات امروز، بستر مناسبی برای جستجو و کاوش در زمینه های مختلف و برای دست یابی به اطلاعات گسترده را برای همگان فراهم آورده است.

از مواردی که می توان برای جستجو و پیدا کردن اطلاعات در زمینه های مختلف استفاده کرد، استفاده از کتاب ها و یا مقالات روز دنیا و یا جستجو گر های پیشرفته و استفاده از اینترنت و جستجو در وب سایت ها می باشد. قدیم تر افراد برای کسب اطلاعات به کتابخانه ها مراجعه می کردند و با خواندن کتاب ها و رساله ها اقدام به یافتن اطلاعات در زمینه ی مورد نیاز خود می کردند؛ البته که این روش هنوز هم در میان افراد کاربرد دارد و منسوخ نشده است اما روش های راحت تری جایگزین این روش شده است.

هر فرد در هر سن و سالی که باشد، اگر دسترسی به اینترنت برای او وجود داشته باشد، می تواند با جستجو در وب سایت های مختلف نیاز خود به کسب اطلاعات را بر آورده سازد. کسب اطلاعات با هر روشی که انجام بگیرد باید استفاده پذیری داشته باشد؛ بالاخص زمانی که از وب سایت ها استفاده می شود. وب سایت خوب و مناسب، وب سایتی است که برای کاربر و مخاطب خودش استفاده پذیری داشته باشد.

استفاده پذیری

اگر بخواهیم استفاده پذیری را به طور کلی تعریف کنیم، همان طور که از نام آن هم مشخص است، می توان گفت وقتی صحبت از استفاده پذیری چیزی می شود، حال در اینجا مثلا وب سایت، باید این نکته مورد ارزیابی قرار بگیرد که این منبع مورد استفاده خواه وب سایت باشد یا نه؛ چقدر نیاز مخاطب و کاربرش را فراهم می کند و تا چه اندازه برای فرد مفید است.

استفاده پذیری به این نکته اشاره می کند که چقدر یک منبع می تواند موجب آموزش و یادگیری در فرد شود. به عبارت دیگر چقدر برای استفاده مناسب و خوب است و فرد با استفاده از آن از چه مزایایی برخوردار خواهد شد. مفهومی هم که در این پرسشنامه مورد بررسی قرار می گیرد ارزیابی استفاده پذیری وب سایت ها برای افراد است. دقیقا میزانی که یک وب سایت برای فرد کارا و موثر خواهد بود و نیاز فرد را در زمینه ی مد نظرش برآورده خواهد ساخت.

دریافت رایگان پرسشنامه استفاده پذیری وب سایت