دانلود رایگان پرسشنامه سبک زندگی (LSQ)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه سبک زندگی (LSQ) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
70
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
10
مقیاس:
لیکرت شش درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
محسن لعلی
سال ساخت:
1391
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه سبک زندگی (LSQ)

این پرسشنامه توسط لعلی و همکاران در سال 1391 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی سبک زندگی می باشد.

این پرسشنامه دارای 70 سوال و 10 عامل می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه سبک زندگی (LSQ) تایید شده است.

سبک زندگی

سبک زندگی شیوه منحصر به فرد زندگی است و هر فردی سبک زندگی مخصوص به خودش را دارد؛ من یا شما هر کدام بر اساس سبک زندگی که داریم برنامه روزانه خود را پیش می بریم و به اهداف و وظایف روزمره خود می پردازیم. اخیرا در رسانه ها، مقالات و مجلات مختلف از اصطلاح سبک زندگی بسیار استفاده می شود.

پزشکان و روان شناسان در مورد سبک زندگی سالم و تاثیرات آن صحبت می کنند و افراد را تشویق به داشتن سبک زندگی سالم می کنند.

در تعاریف متعددی که برای سبک زندگی آمده است، سبک زندگی یک شیوه نسبتا ثابت در نظر گرفته شده است که افراد برای رسیدن به اهداف خود آن را به کار می برند؛ به عبارتی سبک زندگی راهی است که مسیر رسیدن به اهداف زندگی را هموار می کند.

خانواده و دوران کودکی در شکل گیری سبک زندگی نقش دارند و می توان گفت سبک زندگی جنبه کمیت پذیر و عینی شخصیت هر فردی است. آلفرد آدلر یکی از روان شناسانی است که بیش از هر روان شناس دیگری به بررسی سبک زندگی و تاثیر آن بر زندگی افراد پرداخته است.

از نظر آلفرد آدلر، سبک زندگی همان ایمان و اعتقاداتی است که افراد در روزهای نخست زندگیشان به دست می آورند و در نهایت یک الگوی ادراکی جهت دار است و اگر می خواهیم فردی را بشناسیم باید سازمان ادراکی و شناختی او که همان سبک زندگی است، درک کنیم.

عواملی همچون سبک تغذیه، الگوی خوای، نحوه مقابله با استرس، میزان برخورداری از حمایت اجتماعی، ویژگی های شخصیتی و حتی داروهایی که روزانه مصرف می کنیم جزئی از سبک زندگی ما هستند؛ پس سبک زندگی شیوه زندگی فرد تلقی می شود. یکی از راه هایی که می توانیم به واسطه آن میزان موفقیت فردی و اجتماعی را یک شخص را ارزیابی کنیم، این است که سبک زندگی او را بررسی کنیم و بدانیم شخص به چه شیوه ای زندگی می کند.

از نظر سازمان بهداشت جهانی، سبک زندگی سالم سبکی است که در آن برای رسیدن به رفاه کامل روانی، اجتماعی و جسمانی تلاش شود و سلامت روانی و جسمانی انسان را تضمین کند.

10 عامل مرتبط با سبک زندگی که در این پرسشنامه مورد ارزیابی قرار می گیرد، شامل موارد زیر است:

سلامت جسمانی، ورزش و تندرستی، کنترل وزن و تغذیه، پیشگیری از بیماری‌ها، سلامت روان‌شناختی، سلامت معنوی، سلامت اجتماعی، اجتناب از داروها، مواد مخدر و الکل، پیشگری از حوادث، و سلامت محیطی.

در صورت تمایل به ارزیابی مولفه سبک زندگی می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه سبک زندگی (LSQ)