دانلود پرسشنامه استدلال اخلاقی رست

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه استدلال اخلاقی رست ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
32
تعداد صفحات:
10
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
رست
سال ساخت:
1973
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه استدلال اخلاقی رست

این پرسشنامه توسط رست و همکاران در سال 1973 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی استدلال اخلاقی می باشد.

این پرسشنامه دارای 32 سوال می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه استدلال اخلاقی رست و همکاران تایید شده است.

عمل بر اساس اخلاقیات در هر حالتی به انسان ها توصیه شده است. خوب می دانیم که در شرایط مختلف باید بر اساس حق و عدالت عمل کنیم. یکی از مهم ترین مولفه های در ارتباط با عمل بر اساس حق و عدالت، استدلال اخلاقی می باشد.

استدلال اخلاقی یعنی چه؟

استدلال اخلاقی نوعی فرآیند است؛ فردی که از این فرآیند تبعیت کند سعی دارد تفاوت میان حق و نا حق را در هر موقعیت و شرایطی تشخیص دهد و با استفاده از اصول منطقی بر اساس درستی عمل کند. دو اصل مهم در استدلال اخلاقی مورد توجه قرار می گیرد. پیمان اجتماعی و پایبندی به اصول اخلاقی و رعایت اصول وجدانی دو اصل مهم در استدلال اخلاقی هستند. بر اساس این دو اصل مهم، رفاه افراد، احترام به حقوق دیگران، رعایت فردیت افراد مختلف، عمل بر اساس اصول وجدانی در استدلال اخلاقی مورد بررسی قرار می گیرد. از جمله افرادی که در مورد استدلال اخلاقی تحقیقاتی انجام داده است، کلبرگ می باشد؛ کلبرگ می گوید توانایی تصمیم گیری و استدلال بر مبنای اصول و ارزش های اخلاقی و عمل بر اساس اخلاقیات، استدلال اخلاقی می باشد.

چه افرادی در زمینه استدلال اخلاقی تحقیق و پژوهش انجام داده اند؟

لازم به ذکر است، رست و همکارانش تحقیقات ارزشمندی در زمینه استدلال اخلاقی و تحول اخلاقی انجام داده اند؛ تحقیقات رست در زمینه استدلال اخلاقی زمینه ساز شکل گیری یک روش شناسی جدید در حوزه قضاوت اخلاقی شد. هدفی که رست در ابتدا دنبال می کرد، ساخت یک ابزار یا پیدا کردن یک روش برای ارزیابی قضاوت اخلاقی بود. او تمام تلاش خود را برای ساخت یک روش قابل اعتماد و عینی انجام داد. البته باید بدانید کلبرگ قبل از رست این ابزار را طراحی کرده بود اما رست تمایل به ساخت ابزاری داشت که نمره گذاری آن ساده تر باشد و زمان کمتری را برای ساخت آن صرف کند.

در نهایت رست و همکارانش یک آزمون عینی برای ارزیابی و اندازه گیری سطح تحول روانی ساختند و این آزمون را تبیین مسائل معرفی کردند. آزمون تبیین مسائل از چند داستان مختلف تشکیل شده است و فرم کوتاه آن شامل سه داستان است. در هر کدام از این داستان ها معما های اخلاقی مطرح شده است و آزمودنی باید با توجه به داستان به سوالات پاسخ دهد.

در صورت تمایل به ارزیابی متغیر استدلال اخلاقی می توانید از پرسشنامه معتبر استدلال اخلاقی رست و همکاران استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.