دانلود رایگان پرسشنامه فرزند پروری در نگرش اسلامی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه فرزند پروری در نگرش اسلامی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
54
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
6
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
عاطفه مکتوبیان و همکاران
سال ساخت:
1394
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه فرزند پروری در نگرش اسلامی

این پرسشنامه توسط مکتوبیان، کلانتر کوشه و خوانین زاده در سال 1394 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی فرزند پروری در نگرش اسلامی می باشد.

این پرسشنامه دارای 54 سوال و 6 خرده مقیاس می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه فرزند پروری در نگرش اسلامی تایید شده است.

فرزندپروری در دیدگاه اسلامی

فرزند پروری از جمله مباحث مهمی است که والدین باید به آن توجه بسیار داشته باشند و در دین اسلام به آن تاکید زیادی شده است؛ پدر و مادر در قبال فرزندان خود و تربیت آن ها مسئول هستند و باید مهارت و اطلاعات لازم را جهت تربیت فرزند خود کسب کنند. شیوه فرزند پروری و نحوه تربیت کودک تاثیر زیادی بر زندگی آتی او در آینده خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است که عوامل محیطی همچون مدرسه، همسالان و افرادی که کودک با آن ها معاشرت دارد نیز می توانند بر نحوه فرآیند رشد و تحول کودک و فرزند پروری او تاثیر بگذارند.

مباحثی از قبیل تشویق کودک برای حضور در مدرسه، یادگیری مهارت های جدید، روی آوردن به ورزش و غیره از جمله مواردی است که در فرزند پروری مورد توجه والدین باید قرار بگیرد.

والدین خوب باید نسبت به حفظ سلامت و امنیت فرزند خود توجه اکید داشته باشند، برای رشد و ارتقای احساسات عاطفی فرزند خود تلاش کنند و مهارت های اجتماعی را به آن ها بیاموزند و کودکان را از نظر فکری آماده کنند.

فرزند پروری می تواند شیوه های ناسالم هم داشته باشد؛ به عنوان نمونه سبک فرزند پروری هلیکوپتری که در آن والدین مراقبت بیش از اندازه از فرزند خود دارند و نظارت و کنترل دائمی روی فرزند خود اعمال می کنند و در نهایت توانایی مقابله با استرس و چالش ها را از کودک خود سلب می کنند.

دیگر سبک فرزند پروری ناسالم که تحت عنوان ماشین برف روبی شناخته می شود، والدین تمام موانع و مشکلات را از سر راه کودک خود بر می دارند و به او اجازه نمی دهند که مسائل و مشکلاتش را حل کند و خودش به دنبال راه حل برای حل مشکلات باشد؛ در نهایت بر اعتماد به نفس و عزت نفس کودک خود تاثیر سو و منفی می گذارند.

هنگامی که والد و کودک ارتباط و تعامل خوبی با یکدیگر نداشته باشند هم، سبک فرزند پروری آن ها ضعیف خواهد بود.

دین مبین اسلام، فرزند پروری را از مهم ترین مسئولیت هایی می داند که بر عهده والدین بوده و آن ها را تشویق به تربیت کودکانی صالح و شایسته می کند.

در این پرسشنامه، فرزند پروری از نگرش دین اسلام با چند خرده مقیاس در ارتباط است؛ این 5 مولفه عبارت اند از:

 اخلاص والدین در تربیت، ارزش های تربیتی، منطق در تربیت فرزندان، ارتباط انسان در تربیت، اهتمام والدین به نقش خدا در زندگی، و بی مبالاتی والدین در تربیت دینی.

در صورتی که تمایل به ارزیابی این متغیر با توجه به خرده مقیاس های ذکر شده داشته باشید، پیشنهاد می کنیم این پرسشنامه را انجام دهید.

دریافت رایگان پرسشنامه فرزند پروری در نگرش اسلامی