دانلود رایگان پرسشنامه منبع کنترل لونسون (IPC)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه منبع کنترل لونسون (IPC) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
24
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت شش درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
لونسون
سال ساخت:
1973
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه منبع کنترل لونسون (IPC)

این پرسشنامه توسط لونسون در سال 1973 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی کنترل درونی و بیرونی بر حسب شانس و کنترل بیرونی بر حسب قدرت دیگران می باشد.

این پرسشنامه دارای 24 سوال می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه جایگاه کنترل لونسون تایید شده است.

راتر یکی از روان شناسانی است که در زمینه ی منبع کنترل پژوهش هایی داشته است. منبع کنترل به عنوان یکی از متغیر های مهم، در روان شناسی شخصیت مورد بررسی قرار گرفته است. منبع کنترل، یعنی باور افراد نسبت به اینکه فرد چقدر بر اتفاقات زندگی اش کنترل دارد. برخی از افراد بر این باور هستند که، تقویت کننده هایی که در محیط وجود دارد، به اعمال و رفتار خودشان بستگی دارند و در مقابل افراد دیگر بر این باور هستند که تقویت کننده های مختلف بر اساس قدرت دیگران تعیین می شوند. به عبارت دیگر، منابع کنترل یا بیرونی هستند یا درونی.

کنترل درونی به چه معناست؟

زمانی که منبع کنترل افراد درونی باشد، افراد بر این باور هستند که، اگر رخدادی برایشان اتفاق بیفتد، در اثر توانایی های خودشان بوده و خودشان در به وجود آمدن این اتفاق سهیم هستند. این افراد باور دارند که در هر شرایطی می توانند کنترل خوبی بر موقعیت داشته باشند و شرایط را به درستی مدیریت کنند. تاثیر محیط بر این افراد کم است و به همین دلیل افرادی که دارای این منبع کنترل می باشند، افرادی مستقل و با اعتماد به نفس توصیف می شوند. یکی از بارز ترین ویژگی هایی این افراد، اعتماد و اتکا بر خود و عدم نیاز به تایید دیگران است.

کنترل بیرونی به چه معناست؟

این نوع از کنترل، نقطه مقابل کنترل درونی می باشد. افرادی که دارای این نوع کنترل هستند، رخداد های مختلف را در نتیجه ی شانس یا کمک دیگران قلمداد می کنند. این افراد اگر در موقعیتی شکست بخورند، دیگران را مقصر شکست خود می دانند و اگر در کاری موفق هم شوند، عامل موفقیت را شانس می دانند و به تلاش و اراده و قدرت کنترل خود، باور چندانی ندارند. این افراد توانایی های خودشان را دست کم می گیرند و فکر می کنند که نمی توانند هیچ تاثیری بر محیط بگذارند. منابع کنترل درونی در افراد، در دوره کودکی شکل می گیرد؛ باید بدانید خانواده و والدین تاثیر زیادی بر شکل گیری انواع منابع کنترل در افراد دارند. افرادی که والدین با محبت و پاسخگو داشته اند، به احتمال زیاد منبع کنترل درونی دارند و افرادی که والدین آن ها سخت گیر بوده و شیوه تربیتی انعطاف ناپذیری داشته منبع کنترل بیرونی دارند.

به نظر خودتان منبع کنترل شما درونی است یا بیرونی؟ در صورت تمایل به ارزیابی متغیر منبع کنترل می توانید از پرسشنامه ی جایگاه کنترل لونسون (IPC) استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه منبع کنترل لونسون (IPC)