دانلود رایگان پرسشنامه غربالگری خطر سوء تغذیه (STAMP)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه غربالگری خطر سوء تغذیه (STAMP) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
3
تعداد صفحات:
2
نمره گذاری:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه غربالگری خطر سوء تغذیه (STAMP)

هدف از ساخت این پرسشنامه غربالگری سو تغذیه در کودکان می باشد.

پرسشنامه غربالگری خطر سوء تغذیه (STAMP) و نمره گذاری آن بر اساس ابزار (ای تی ام پی) می باشد.

نیاز به مراقبت از کودکان در دوران کودکی بحثی جدی و حائز اهمیت می باشد. کودکان در سنین رشد قرار دارند و نیازهای آنان باید به خوبی برآورده شود. این دوره بالاترین میزان آسیب پذیری را برای کودکان به همراه دارد و در صورت بی توجهی و غفلت ممکن است آسیب های زیان بار و جبران ناپذیری به کودکان وارد شود. یکی از مسائل مهمی که کارشناسان و متخصصان بهداشت و تغذیه تاکید موکد بر آن دارند و توجه به این نکته را ضروری می پندارند، توجه به مسئله ی خورد و خوراک و به عبارت دیگر تغذیه در کودکان است. نیاز های بدن کودکان علی الخصوص نیاز هایی که با خوردن غذا حاصل می شود، باید به درستی برای کودکان برآورده شود.

از آنجایی که کودکان در سنین مهم رشدی هستند، نیاز بدن آنان به مواد غذایی عالی مانند ویتامین ها و پروتئین ها و ... باید به خوبی تامین شود. تمامی موارد ذکر شده باید در برنامه غذایی کودکان جای بگیرد و با مشورت با یک پزشک متخصص، برنامه ی غذایی مناسبی برای کودکان طراحی و به وسیله ی والدین اجرا شود.

علت سوء تغذیه چیست؟

یکی از موارد شایع در دوران کودکی که منجر به بیماری و یا مرگ و میر در کودکان می شود، سوء تغذیه است.

  1. همان طور که خوب می دانید، سوء تغذیه ناشی از عدم تغذیه ی صحیح و سالم در کودکان به وجود می آید. عموما در کشور های توسعه نایافته و فقیر تر و زمانی که افراد با موقعیت های بحرانی ای نظیر سیل و جنگ و زلزله و قحطی رو به رو می شوند، ممکن است سوء تغذیه به صورت حاد و شدید را تجربه کنند. پس سوء تغذیه می تواند با عدم دسترسی به غذای کافی و سالم همراه باشد.
  2. البته عکس این مورد هم ممکن است؛ بدین صورت که سوء تغذیه می تواند در شرایط پرخوری و عدم رعایت رژیم غذایی هم برای افراد اتفاق بیفتد. در هر صورت سو تغذیه با اثرات منفی و سو همراه می باشد.

بهتر آن است که به دلیل حساسیت زیاد، کودکان تحت نظارت مستقیم والدین و پس از آن متخصص تغدیه قرار بگیرند و از اصول تغذیه ی مناسب در سنین کم بهره مند شوند. همواره کودکان باید بر اساس جدول سنی خود بررسی شوند و هر نوع نشانه ای که مشکوک به نظر می رسد بررسی شود.

در صورت تمایل به ارزیابی سو تغدیه می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید و به اطلاعاتی در این باره دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه غربالگری خطر سوء تغذیه (STAMP)