دانلود رایگان پرسشنامه سبک های یادگیری وارک (VARK)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه سبک های یادگیری وارک (VARK) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
16
تعداد صفحات:
7
تعداد مولفه:
4
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
وارک
سال ساخت:
1998
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه سبک های یادگیری وارک (VARK)

این پرسشنامه را دانشگاه لینکل نیوزلند در سال 1998 ساخته است.

هدف از ساخت این پرسشنامه بررسی سبک های یادگیری می باشد.

این پرسشنامه دارای 16 سوال در حیطه ی:

  • یادگیری دیداری
  • شنیداری
  • خواندنی - نوشتنی
  • مهارتی می باشد.

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی بوده و ضریب آلفای کرونباخ آن 96/8 می باشد.

دانش آموزان و دانشجویانی که در حال تحصیل در هر مقطعی می باشند، ممکن است به اقتضای شرایطی که دارند هر کدام یک سبک مخصوص و منحصر به خود را برای یادگیری داشته باشند. سبک های یادگیری انواع مختلفی دارند و در افراد مختلف هم متفاوت است. طبیعتا هر فردی با شیوه مخصوص به خود و شیوه ای که با آن راحت می باشد، سعی بر مطالعه و یادگیری دروس دارند.

سه اصل مهم در یادگیری دروس کدام اند؟

سبک های یادگیری در افراد به سه اصل متفاوت تمرکز دارند؛ بر اساس این سه اصل گفته می شود که، هر فردی در یادگیری دروس در مقطع دانشگاه قطعا توانایی های خودش را دارد اما ممکن است شیوه ی مخصوص به خودش را هم در یادگیری داشته باشد. در صورتی که هر فرد، موفق شود سبک یادگیری خودش را پیدا کند و بر اساس سبکی که با آن راحت است پیش برود و درس بخواند، قطعا میزان یادگیری در او افزایش ویژه ای خواهد داشت و در نهایت، با استفاده از حواس پنج گانه و قدرت ادراکی خود، می توانیم مطالبی که قرار است یاد بگیریم را بهتر فرا بگیریم.

انواع سبک های یادگیری کدام اند؟

طبق مطالعه ای که در راستای انواع سبک های یادگیری انجام شده است، محققان به این نتیجه رسیده اند که سبک های مختلفی از یادگیری وجود دارد. طبق دسته بندی متخصصان علمی این سبک ها عبارت اند از:

  • سبک شنیداری: در این نوع سبک، فرد محصل از طریق گوش دادن و شنیدن دروس را بهتر یاد می گیرد.
  • سبک دیداری: فردی که دارای این نوع سبک یادگیری می باشد، همه چیز را از طریق حواس دیداری و دیدن بهتر درک می کند.
  • سبک خواندنی – نوشتنی: فردی که این سبک یادگیری را دارد، برای اینکه یک مطلب را به خوبی متوجه شود لازم است آن را بخواند، بنویسد و اقدام به خواندن و یادگیری مطلب داشته باشد.
  • سبک جنبشی حرکتی: در این نوع سبک یادگیری برای افراد راحت تر آن است که در مورد مطالبی که می خواندندآزمایش هایی داشته باشند و یا به صورت عملی و فیزیکی دروس را درک کنند.

پس انواع مختلفی از سبک ها برای یادگیری وجود دارد. برای یادگیری بهتر فقط کافی است که یک فرد محصل سبک یادگیری غالب خودش را پیدا کند و بر اساس آن سبک پیش برود و توانایی های خود را هم به همان میزان ارتقا دهد.

در صورت تمایل به ارزیابی سبک یادگیری در خود می توانید از پرسشنامه ی سبک یادگیری وارک استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه سبک های یادگیری وارک (VARK)