دانلود پرسشنامه عادات خواب کودک (CSHQ)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,000 تومان

دانلود پرسشنامه عادات خواب کودک (CSHQ) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
45
تعداد صفحات:
10
تعداد مولفه:
8
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
اوونز، اسپریتو و همکاران
سال ساخت:
2000
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه عادات خواب کودک (CSHQ)

این پرسشنامه توسط اوونز، اسپریتو و همکاران در سال 2000 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی کیفیت و عادات خواب کودکان می باشد.

این پرسشنامه دارای 45 سوال و 8 زیر مقیاس است.

روایی و پایایی پرسشنامه عادات خواب کودک (CSHQ) تایید شده است.

عادات خواب کودکان

کودکان در سنین مختلف عادات خواب متفاوتی دارند و الگوی خواب در کودکان مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ الگوی خواب ناسالم و عادات خواب مخرب تاثیر منفی بر روند رشد کودک و عملکرد او دارد. متخصصان به والدین توصیه می کنند که عادات خواب کودک خود را اصلاح کرده و به خواب با کیفیت در دوره کودکی توجه داشته باشند چرا که دوره کودکی یک دوره رشدی مهم محسوب می شود.

کودکان همیشه آرام و آسوده به خواب نمی روند؛ آن ها ممکن است عادات خواب اذیت کننده ای داشته باشند و والدین کم تجربه در اثر این عادات خواب اذیت شوند؛ مثلا یک کودک ممکن است در خواب خر و پف کند، تنفس نامنظم داشته باشد، دچار وقفه تنفسی شود، عرق کند یا سر و بدن را تکان دهد و والدین باید نسبت به این عادات هوشیار باشند.

کیفیت خواب کودک اهمیت به سزایی دارد؛ جنبه های کمی خواب که شامل مدت زمان خواب، تاخیر در به خواب رفتن، تعداد برانگیختگی ها می شود، با کیفیت خواب در ارتباط است. همچنین، جنبه روانی که در برگیرنده احساس آرامش است مولفه مهم خواب با کیفیت است.

خواب با کیفیت یر سلامت روان و سلامت جسم و کیفیت زندگی تاثیر مثبت می گذارد و از ابتلا به بسیاری از بیماری های جسمانی و روانی پیشگیری می کند. در این پرسشنامه کیفیت خواب بر اساس 8 مولفه مورد بررسی قرار می گیرد:

مقاومت در برابر خواب، تأخیر در شروع خواب، مدت زمان خواب، اضطراب خواب، بیداری های شبانه، پاراسومنیا، اختلالات تنفسی خواب، خواب آلودگی روزانه.

منظور از مقاومت در برابر خواب، تمایل به بیدار ماندن و داشتن رفتاری هایی در جهت اجتناب از خوابیدن مانند گریه کردن، لجبازی کردن و غیره است. تاخیر در شروع خواب به مدن زمانی که کودک به رخت خواب رفته تا بخوابد اشاره می کند که بیش از نیم ساعت است.

مدت زمان خواب، خواب کمی و کیفی با کیفیت است و اضطراب خواب حالتی است که فرد در زمان خواب تنش و ترس را تجربه می کند. بیداری های شبانه به دنبال اختلالاتی همچون وحست شبانه، راه رفتن در خواب و غیره در طی خواب رخ می دهد و پاراسومنیا، اختلالی ناخوشایند در جریان انتقال خواب به بیداری است و فرآیند خواب را با مشکلاتی رو به رو می سازد.

اختلالات تنفسی باعث مشکلات تنفسی به هنگام خواب می شود و خواب آلودگی روزانه باعث می شود که فرد در طول روز به هنگام انجام برخی فعالیت ها به خواب برود یا دچار حمله خواب شود.

در صورت تمایل به ارزیابی کیفیت و عادات خواب کودکان می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.