دانلود رایگان پرسشنامه وسواس پادوآ (PPI)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه وسواس پادوآ (PPI) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
39
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
8
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
سانویو
سال ساخت:
1988
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه وسواس پادوآ (PPI)

این پرسشنامه با هدف ارزیابی اختلال وسواس فکری و عملی در سال 1988 توسط سانویو ساخته شده است.

پرسشنامه وسواس پادوآ (PPI) 39 سوال دارد و یک پرسشنامه خود گزارشی می باشد و جواب سوالات به صورت طیف لیکرت پنج درجه ای است و مولفه های آن عبارتند از:

  • وسواس های آلودگی
  • اجبارهای شست وشو
  • اجبارهای نظم و ترتیب
  • اجبارهای وارسی
  • افکار وسواسی آسیب به خود و دیگران
  • افکار وسواسی خشونت
  • تکانه های وسواسی آسیب به خود و دیگران
  • تکانه های وسواس دزدی

همچنین این پرسشنامه روایی و پایایی و نمره گذاری دارد.

وسواس چیست؟

آیا تا به حال با افرادی آشنا شده اید که بسیار به نظم و تمیزی اهمیت می دهند و دائما با شستشوی چیزهای مختلف و یا دست ها و بدن خودشان درگیرند؟ در این صورت در مورد این افراد چه فکری می کنید؟ در تعریف اینگونه از افراد احتمال از واژه ی فرد وسواسی استفاده می کنند و می گویند فلان شخص دارای وسواس است. وسواس به عنوان یک اصطلاحی که دائما در مکالمات روزمره هم به کار می رود، یک اختلال روانی می باشد. در علم روانشناسی و در طبقه بندی اختلالات روان، طبقه ای مختص به اختلال وسواس و انواع آن وجود دارد. فرد مبتلا به اختلال وسواس مجموعه ای از رفتار، افکار، احساسات و تصاویر مکرر و دائما تکرار شونده دارند و این موارد به اعمالی تکرار شونده و آزار دهنده تبدیل می شوند.

به هنگام صحبت از وسواس عموم افراد، وسواس را به رفتار هایی مانند شستشوی مکرر و مداوم تقلیل می دهند. اما باید بدانید که اختلال روانی وسواس که به عنوان اختلال وسواس فکری عملی و یا وسواسی جبری شناخته می شود، دارای انواع مختلفی می باشد که شستشو فقط یکی از این انواع است. فردی مبتلا به وسواس می تواند نسبت به تمیزی حساس باشد و این حساسیت می تواند به موارد مختلفی مانند تمیزی منزل، محل کار، لباس ها، بدن و حتی در نوع شدید تر به تمیز بودن خودش و اطرافیان و خانواده اش باشد.

در نوع دیگر فرد وسواسی می تواند، وسواس وارسی داشته باشد که این نوع از رفتار وسواسی هم می تواند انواع مختلفی داشته باشد. مثلا فرد در هنگام خروج از منزل بار ها و بار ها چک می کند که درب را بسته باشد و یا بارها و بار ها چک می کند که گاز  را خاموش کرده باشد و موارد دیگری از این دست. وسواس تقارن نوعی دیگر از وسواس است. برای فرد وسواسی همه چیز باید در تقارن کامل و هرچیزی در جای درست خودش قرار بگیرد. انجام هرگونه اعمال وسواس گونه ممکن است منجر به احساس آرامش در فرد شود و فردی که وسواس دارد با انجام این کارها استرسش کمتر می شود.

دلایل و نظریات متفاوتی پشت بیماری وسواس وجود دارد. بهترین راه برای درمان اختلال وسواس مراجعه به یک روانشناس و در صورت لزوم روانپزشک معتبر و حاذق است. اگر تمایل به ارزیابی میزان وسواس در خود و یا فرد دیگری دارید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه وسواس پادوآ (PPI)