دانلود رایگان پرسشنامه خودآزاری (مازوخیسم)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه خودآزاری (مازوخیسم) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
17
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه خودآزاری (مازوخیسم)

این پرسشنامه برای ارزیابی خود آزاری در افراد که به عنوان مازوخیسم هم تعریف می شود ساخته شده است.

پرسشنامه خودآزاری (مازوخیسم) دارای 17 سوال است.

مقیاس به کار برده شده در این پرسشنامه بر اساس لیکرت می باشد و لیکرت آن 5 درجه ای است.

همچنین این پرسشنامه دارای نمره گذاری است.

تجربه ی افکار و اعمال تکانشی و بدون فکر در هر فردی می تواند وجود داشته باشد. افراد می توانند در موقعیت های مختلف بدون فکر تصمیم گرفته و دست به عمل بزنند. ممکن است در میان رفتار ها و اعمال تکانشی فرد اقدام به آسیب زدن به خود کند. خود آسیب رسانی و یا خودجرحی یکی از رفتار های به نسبت شایع در جوانان می باشد. نمی توان به طور قطع گفت که رفتار خود آسیب رسان بدون فکر می باشد بلکه گاها مواردی هم پیش می آید که فرد، با فکر قبلی و تصمیمی از پیش گرفته شده اقدام به آسیب رساندن به خود می کند.

خودآزاری چیست؟

خودآزاری نیز شامل رفتار ها و اعمالی می شود که فرد در آن اقدام به آسب زدن به خود می کند. این رفتار ها در فرد برای جلب توجه و در مرکز توجهات قرار گرفتن نیست، بلکه ممکن است در نتیجه ی عدم درک فرد از احساسات و افکاری که آن را ها را تجربه می کند باشد. به عبارت دیگر، چون فرد نمی تواند درک درستی از آنچه که احساس و تجربه می کند، داسته باشد، به خودش آسیب می رساند.

رفتار هایی که شامل خودآزاری می باشد، می تواند منجر به انکار و سرکوب دردی که فرد احساس می کند، شود؛ لازم است بدانید که تجربه ی این آزادی و رهایی از تنشی که فرد آن را احساس می کند، کاملا موقتی می باشد و در زمان های دیگر کاملا برگشت پذیر است.

عوامل دخیل در رفتار خود آزاری

به طور قطعی نمی توان گفت که کدام دسته از افراد رفتار خودآزاری بیشتری دارند. اما به طور کلی می توان گفت که سابقه ی رفتار های خودآزاری در افرادی که مبتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی و اختلال شخصیت مرزی و .. هستند، افرادی که سابقه ی خودکشی و افکار مربوط به آن را دارند و همچنین جوانان بیشتر می باشد.

دلایل خود آزاری

فردی که اقدام به خودآزاری می کند می تواند دلایل بسیاری را برای این کار خودش مطرح کند، اما می توان بیان کرد که خودآزاری در نتیجه ی مشکلات فرد با اعضای خانواده، همسر و یا شریک زندگی، شکست در روابط عاطفی، تغییر سبک زندگی و .... ممکن است رخ دهد. رفتاری هایی مانند تیغ زنی، بریدن جایی از اعضای بدن با چاقو، سوزاندن خود، برقراری رابطه جنسی همراه با درد و ... می توانند مصداقی از رفتار های خودآزاری باشند.

در صورت تمایل می توانید برای ارزیابی مفهوم خودآزاری از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه خودآزاری (مازوخیسم)