دانلود پرسشنامه ارزیابی قاطعیت راتوس

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه ارزیابی قاطعیت راتوس ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
30
تعداد صفحات:
6
مقیاس:
لیکرت شش درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
مقاله:
نویسنده:
راتوس
سال ساخت:
1973
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه ارزیابی قاطعیت راتوس

این پرسشنامه توسط راتوس در سال 1973 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی رفتار قاطعانه و سنجش میزان قاطعیت فرد می باشد.

این پرسشنامه دارای 30 سوال می باشد.

هرچه نمره فرد به +90 نزدیک تر باشد، میزان قاطعیت فرد بیشتر است.

روایی و پایایی پرسشنامه ارزیابی قاطعیت راتوس تایید شده است.

شما تا چه اندازه در رفتارهایی که انجام می دهید، قاطع هستید؟ در صحبت کردن چه طور؟ آیا تاکید شما نسبت به انجام امور مختلف بیش از حد است و دیگران به اصطلاح شما را فردی یک کلامی می دانند؟ به نظر شما قاطع بودن خوب است یا بد؟ آیا مزایایی برای فرد دارد؟ معایب چه طور؟

قاطعیت یعنی چه؟

شاید به توان تا حدی قاطعیت را با جرئت ورزی هم معنا دانست. اصولا فردی که قاطع است به صورت مستقیم اما با شیوه ای صحیح عقایدش را بیان کند، از عقیده و حقوق خودش دفاع کند و در مواقع لزوم به دفاع از حقوق دیگران بپردازد. همچنین قاطعیت را می توان رک بودن هم در نظر گرفت. فردی که رفتار قاطعانه دارد، بدون ناراحت کردن دیگران و در فضایی کاملا دوستانه و بدون متوسل شدن به خشونت سعی بر احقاق حقوق خود دارد. یک نکته مهمی که در مورد قاطع بودن وجود دارد این است که هرگز نباید بی ادبی یا رک گویی بی ادبانه را قاطعیت در نظر بگیریم؛ همواره مرز باریکی میان قاطعیت با رک بودن غیر مودبانه وجود دارد.

آیا قاطعیت مزایایی هم دارد؟

البته که بله! قاطع بودن بدون مزایا هم نیست. اصولا افرادی که رفتار قاطعانه دارند مجبور به انجام کارهایی که به آن ها علاقه ندارند، نمی شوند، به عبارت ساده تر این افراد به علت رودرباستی به انجام کاری که خوشایندشان نیست، نمی پردازند. افراد قاطع هر زمان که لازم باشد می توانند از حق خود دفاع کنند، این افراد به دیگران اجازه نمی دهند که وارد حریم شخصیشان بشوند یا بخواهند از آنان سو استفاده کنند، این افراد به راحتی می توانند بر دیگران نفوذ داشته باشند.
افراد قاطع بیش از حد از خود گذشتگی نمی کنند و به اندازه به دیگران محبت دارند. اصولا زمانی که یک فرد به صورت قاطعانه عمل می کند، بر اساس خواسته های قلبی خود دست به انجام یک کار می زند و نه اجبار و خوشایند دیگران. نکته مهم دیگر در مورد افراد قاطع، توانایی بالای آن ها در مذاکره کردن با دیگران و متقاعد کردن آن ها است.

با توجه به آنچه گفته شد، شما چند مورد از ویژگی های افراد قاطع را دارید؟ آیا تا به حال به ارزیابی قاطعیت در خود یا دیگران پرداخته اید؟ راتوس با ساخت پرسشنامه ای در سال 1973 فرصتی را برای ارزیابی این متغیر فراهم کرده است که در صورت تمایل می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.