دانلود رایگان پرسشنامه بومی کردن معلمان

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه بومی کردن معلمان ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد صفحات:
11
تعداد مولفه:
6
مقیاس:
لیکرت شش درجه ای
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه بومی کردن معلمان

پرسشنامه بومی کردن معلمان، در چندین بخش و بر اساس یک طیف لیکرت شش درجه ای تدوین شده است.

این پرسشنامه باید توسط معلمان و متخصصان درسی پر شود. این پرسشنامه دارای مولفه های فرهنگ و ادب و زبان، مولفه ی آیین ها و سنن مذهبی، مولفه جغرافیایی، مولفه تاریخی، مولفه سیاسی، مولفه اجتماعی می باشد.

به طور کلی بومی سازی را می توان فرآیندی دانست و تعریف کرد که در طی آن یک محصول مانند یک بازی، فیلم و سریال و یا یک محتوا را به زبان یک فرهنگ و یا منطقه خاصی ترجمه و تبدیل کنیم. در واقع بومی سازی شامل تطبیق دادن این موارد با یک فرهنگ و زبان و یا منطقه می شود. بومی کردن و بومی سازی می تواند در هر حوزه ای صورت بگیرد و با اهداف مختلفی انجام شود.

مثلا در مدرسه ها امکان بومی سازی یک سری فعالیت های قدیمی و سنتی برای یادگیری بیشتر و آشنایی با سنت ها و فرهنگ های مختلف برای بچه ها صورت می گیرد. بومی سازی فعالیتی است که نیاز به فکر و برنامه ریزی دقیق دارد و برای اعمال آن باید از برنامه های منطقی و درست استفاده کرد. مثلا در همین پرسشنامه برای شهرستان کلات، که قصدی برای بومی سازی وجود دارد، چندین مولفه ی مختلف برای بومی سازی در نظر گرفته شده است. از آن جا که بومی سازی می تواند در ابعاد وسیع صورت بگیرد و می تواند چندین بعد مختلف داشته باشد، اجرای آن نیازمند دقت و توانمدی زیاد است. مثلا در یک برنامه ریزی برای بومی سازی می توان از خط و زبان و آواها و نوای بومی یک منطقه استفاده کرد که این موارد می تواند تحت تاثیر فرهنگ و ادبیات یک منطقه بومی باشد و یا برنامه ای که با بومی کردن قصد دارد، لباس و صنایع دستی یک منطقه را بومی سازی کند؛ به نظر شما این مورد می تواند خصیصه کدام مولفه ی بومی سازی باشد؟ اگر جواب شما به این سوال، در برگیرنده مولفه های اجتماعی است، جواب درست است.

گاها بومی سازی ها می توانند شامل وارد کردن آیین ها در فرآیند بومی سازی نیز شوند. مثلا در نظر بگیرید در فرآیند بومی سازی آیین های مربوط به مراسم عروسی و شادی و در مقابل مراسم عذاداری و اعیاد مذهبی را نیز داریم و قصد داریم در بومی سازی  از این موارد هم استفاده کنیم. برای اثربخشی بیشتر برنامه های بومی سازی می توان با استفاده از ماکت سازی و یا ساخت بنا اقدامی برای آشنایی و بومی کردن بناهای تاریخی مکانی داشته باشیم. در نهایت بومی سازی فعالیتی ارزشمند در جهت آشنایی با دیگر فرهنگ ها و سنن می باشد که این مورد فقط یکی از ویژگی های مثبت بومی سازی است. پرسشنامه بالا نیز در جهت ارائه بومی سازی و نظر خواهی از معلمان و متخصصان آموزشی طراحی شده است.

 

بومی کردن فرآیندی برای ترجمه و تطبیق یک محتوا به زبان دیگر برای فرهنگ دیگر است. این پرسشنامه با هدف بومی سازی طراحی شده است و مولفه ها و سوالات بر اساس یک طیف لیکرت باید پاسخ داده شوند.

دریافت رایگان پرسشنامه بومی کردن معلمان