دانلود رایگان پرسشنامه ذهن آگاهی بائر (FFMQ)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه ذهن آگاهی بائر (FFMQ) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
39
تعداد صفحات:
7
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
بائر و همکاران
سال ساخت:
2006
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه ذهن آگاهی (FFMQ)

این پرسشنامه توسط بائر و همکارانش در سال 2006 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی ذهن آگاهی بوده است و دارای پنج مولفه زیر است:

  • مشاهده
  • توصیف
  • عمل همراهی با آگاهی
  • عدم قضاوت
  • عدم واکنش

پرسشنامه ذهن آگاهی (FFMQ) دارای 39 سوال می باشد. این پرسشنامه بر اساس مقیاس لیکرت پنج درجه ای است.

همچنین این پرسشنامه دارای نمره گذاری،  روایی و پایایی است.

یکی از مفاهیمی که امروزه به شدت مورد توجه عموم افراد قرار گرفته است، مسائل مربوط به خودشناسی و آگاهی از خود می باشد. برای داشتن خودآگاهی و خودشناسی تکنیک ها و روش های بسیاری وجود دارد. علاوه بر این مورد، استفاده از تکنیک های ذهن آگاهی هم امروزه بسیار محبوب و رایج شده است. به عنوان مثال، عده ی کثیری از مردم اقدام به ثبت نام در کلاس های یوگا داشته اند و یا به تنهایی سعی بر تمرین یوگا در خانه می کنند، ورزش هایی مانند یوگا به داشتن سلامت جسم و البته روان بسیار کمک می کند و راهی است برای ذهن آگاهی و خود شناسی بیشتر و بهتر.

ذهن آگاهی چیست؟

وقتی در مورد ذهن آگاهی حرف می زنیم دقیقا چه منظوری داریم و قصدمان از ذهن آگاهی چه می باشد؟ احتمالا هنگامی که از ذهن آگاهی سخن می گوییم، ممکن است همه ی ما یک سری کلمات مشترک در مورد این واژه به ذهنمان خطور کند. کلماتی مانند، آگاه بودن، هوشیار بودن، بر روی چیزی تمرکز داشتن و به طور کلی درک خوبی از شرایط و وضعیت داشتن. اما اول از هرچیز باید بگوییم که ذهن آگاهی در واقع نوعی تمرین است. همه ی ما می توانیم این تمرین را انجام دهیم. در ذهن آگاهی ما تمرین می کنیم که در زمان حال و در لحظه حضور داشته باشیم. حضور در زمان حال باید بدون هیچ قضاوتی باشد. هر فردی با هی عقیده ای که دارد و در هر جایگاه شغلی و سنی ای که باشد می تواند از تمرین ذهن آگاهی برای حضور در لحظه به خوبی استفاده کند.

آیا ذهن آگاهی فوایدی هم دارد؟

باید به شما بگوییم که ذهن آگاهی تمرینی پر از فایده است. تمرینی که می تواند سرشار از مزایای مثبت باشد و هر فردی که این تمرین را انجام دهد، قطعا مزایای آن را مشاهده می کند. در ذهن آگاهی ما از تمام احساسات خود در لحظه حال کاملا آگاهی داریم و در نتیجه به سبب این آگاهی؛ میزان استرس و اضطراب در ما کمتر خواهد شد، ذهن آگاهی بر روی بهبود افسردگی هم تاثیر مثبت دارد، ذهن آگاهی می تواند الگوی خواب را با بهبودی مواجه کند همچنین بر تغییر اشتها اثر بگذارد و بسیاری از تاثیرات مثبت دیگر هم در نتیجه ی ذهن آگاهی شاهد آن خواهیم بود.

اگر تمایل به ارزیابی میزان ذهن آگاهی در خود دارید، می توانید از این پرسشنامه معتبر استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه ذهن آگاهی بائر (FFMQ)