دانلود رایگان مقیاس نشخوار فکری – تأمل تراپنل و کمپل (RSS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود مقیاس نشخوار فکری – تأمل تراپنل و کمپل (RSS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
11
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
تراپنل و کمپل
سال ساخت:
1999
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی مقیاس نشخوار فکری –تأمل (RSS) (تراپنل و کمپل، 1999)

تامل، درون نگری، در  فکر فرو رفتن

این پرسشنامه توسط تراپنل و کمپل در سال 1999 ساخته شده است.

پرسشنامه RSS با هدف ارزیابی صفات نشخواری و تامل ساخته شده است.

این پرسشنامه دارای 11 سوال بر اساس طیف لیکرت پنج درجه ای می باشد.

همچنین این پرسشنامه دارای نمره گذاری و روایی و پایایی است.

تفکر از صفات عالی شناختی در هر انسانی است. قدرت تفکر که توانایی مختص ذات انسان است، در افراد در خلق ایده های تازه، پیدا کردن راه حل های جدید و تامل در موضوعات مختلف در ارتباط می باشد. هر انسانی که این توانایی شناختی عالی را در خود دارد و به واسطه ی این توانایی می تواند به موارد بسیاری دست پیدا کند.

حتما برای شما هم پیش آمده است که ساعت ها غرق تفکر در مورد موضوعی بوده اید، به طوری که فراموش کرده اید که ساعت چند است و زمان کی گذاشته است. این غرق شدن در افکار ممکن است برای همه ی ما پیش آمده باشد و گاها طبیعی می باشد. اما نوع دیگر از فکر کردن وجود دارد که به نشخوار فکری شناخته می شود.

نشخوار فکری چیست؟

نشخوار فکری در واقع نوعی فکر کردن است. اما فکر کردن در مورد چیزی در مدت زمان طولانی؛ شما در نشخوار فکری آنقدر به یک موضوع خاص فکر می کنید و به اصطلاح عامیانه این موضوع را در ذهن خود آنقدر بالا و پایین می کنید که این فرآیند فکر کردن برای شما خسته کننده، دردناک و عذاب آور می شود. در نشخوار فکری شما دائما در حال قضاوت در مورد افکار خودتان و حتی افکار و اعمال دیگران هستید.

در نتیجه ی نشخوار فکری ممکن است که شما پریشانی زیادی را متحمل شوید، استرس بگیرید و حتی عملکرد روزانه تان با مشکلاتی مواجه شود. در واقع فردی که نشخوار فکری دارد، در بالاترین سطح از اضطراب و استرس و تنش قرار می گیرد. این نکته را هم لازم است بدانید که فردی که دچار نشخوار فکری است در واقع علاقه مند به این نشخوار فکری نیست و خودش هم مایل به نشخوار فکری کردن نمی باشد.

تامل کردن در مقابل نشخوار فکری

در مورد تامل کردن و نشخوار فکری می توان به چند مورد به صورت کوتاه اشاره کرد. در فرآیند تامل کردن که همان فکر کردن است، افراد می توانند علاقه مند به تامل و فکر کردن به مسائل مختلف باشند و حتی دوست داشته باشند که بر جنبه ها  و نیاز های درونی خودشان تاملاتی انجام دهند و این مورد تا زمانی که تبدیل به نشخوار فکری نشود، امری طبیعی است. در تامل کردن بر خلاف نشخوار فکری فرد می تواند هر زمانی که دلش خواست افکارش را متوقف کند و دیگر به آن موضوع فکر نکند و همیت موجب تمایز تامل و فکر کردن ساده در مورد امور مختلف با نشخوار است.

اگر علاقه مند به ارزیابی نشخوار فکری و تامل کردن در خود بودید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان مقیاس نشخوار فکری – تأمل تراپنل و کمپل (RSS)