دانلود پرسشنامه ارزیابی تفکرات غیر منطقی الیس (ATIB)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,500 تومان

دانلود پرسشنامه ارزیابی تفکرات غیر منطقی الیس (ATIB) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
66
تعداد صفحات:
7
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
الیس
سال ساخت:
1971
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه ارزیابی تفکرات غیر منطقی الیس (ATIB)

این پرسشنامه به جهت ارزیابی باورهای غیر منطقی بر اساس نظریه ی باورهای غیر منطقی یازده گانه توسط الیس در سال 1971 ساخته شده است.

این پرسشنامه دارای 66 جمله بوده و برای هریک از باورهای یازده گانه سه جمله منطقی و سه جمله غیر منطقی دارد.

آزمودنی باید جملاتی را که با احساس و فکر او هماهنگی و با روش زندگی او تطابق بیشتری دارد، با گزینه ی «بلی» و «خیر» انتخاب کند.

روایی و پایایی پرسشنامه تفکرات غیر منطقی الیس تایید شده است.

به نظر شما تمام تفکراتی که ما داریم، منطقی و عقلانی می باشد؟ آیا تمام تصمیماتی که در زندگی می گیریم، بر مبنای منطق می باشد؟ مسلما خیر! همه ی ما دارای تفکرات غیر منطقی و خطاهای شناختی می باشیم. مبحث مربوط به تفکرات غیر منطقی، توسط روان شناسی به نام آلبرت الیس مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.

آلبرت الیس که بود؟

الیس روان شناسی آمریکایی بود که با تحقیقاتی که در حوزه تفکرات و باور های غیر منطقی داشت، تاثیر زیادی بر علم روان شناسی گذاشت؛ او پس از تحقیقات و مطالعات بسیار و کسب تجربه در رویکرد های درمانی مختلف، درمان عقلانی هیجانی را به عنوان بهترین درمان موجود معرفی کرد و سپس تا پایان عمرش، برای توسعه و گسترش این درمان تلاش کرد؛ پس از درگذشت او، روان شناسان بسیاری از این رویکرد درمانی استفاده کرده و می کنند.

درمان عقلانی هیجانی، چگونه درمانی است؟

این درمان، جز درمان های شناختی می باشد؛ هدف اصلی درمانگر در این درمان، حل مشکلات عاطفی و رفتاری مراجع می باشد. در این درمان تاکید بر تغییر باور های غیر منطقی به شیوه معقول و منطقی می باشد. درمانگر به مراجع کمک می کند، تفکرات و باور های غیر منطقی اش را شناسایی کند و بر اساس واقعیت موجود، این باور ها را به چالش بکشد. الیس معتقد است، هر انسانی در زندگی خود، دارای مجموعه باورهای غیر منطقی و تفکرات نادرست می باشد که این تفکرات و باورها به زندگی و رفتار او جهت می دهد و واکنش انسان را نسبت به موقعیت های مختلف، تعیین می کند.

باورهای غیر منطقی از نظر الیس

باورهای غیر منطقی، شانس موفقیت و رسیدن به اهداف را کمتر می کنند و ممکن است فرد را در مسیر نامناسبی قرار دهد. برخی از باورهای غیر منطقی از نظر الیس عبارت اند از: باور فرد نسبت به شایسته و کامل بودن خودش در تمامی امور، تصور عدم کنترل عموم مردم بر احساس شادی، فاجعه انگاری زمانی که اتفاقی بر وفق مراد شما نباشد، باور در مورد اینکه اتفاقات گذشته بر زندگی کنونی حتما تاثیر منفی خواهد داشت.

مدل ABC چیست؟

این مدل توسط الیس طراحی شده است؛ از نظر الیس سه فرآیند در ایجاد باور های غیر منطقی نقش دارند و این سه مورد، عبارت اند از، فعال شدن رویداد، باور ها و نتایج.

در صورت تمایل به ارزیابی باور های غیر منطقی بر اساس نظریه آلبرت الیس، می توانید از پرسشنامه ی تفکرات غیر منطقی الیس (ATIB) استفاده کنید.