دانلود پرسشنامه سنجش رشد اعتقادی (SBD)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,000 تومان

دانلود پرسشنامه سنجش رشد اعتقادی (SBD) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
36
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه سنجش رشد اعتقادی (SBD)

این پرسشنامه به جهت ارزیابی رشد اعتقادی ساخته شده است.

این پرسشنامه دارای 36 سوال و 5 مولفه:

  • عواطف دینی
  • باورهای دینی
  • دانش دینی
  • آثار دینی
  • اعمال دینی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه سنجش رشد اعتقادی (SBD) تایید شده است.

باور های دینی و مذهبی ما در حوزه مباحث اعتقادی مورد ارزیابی قرار می گیرد. یک نکته مهمی که در رابطه با مسائل دینی وجود دارد، اعتقادات متفاوت افراد با یکدیگر است. هر فردی بسته به دین و مذهبی که دارد، باور اعتقادی خاص خودش را دارد. چه در زمان های گذشته و چه در اکنون، مسائل دینی همواره مورد توجه همگان بوده و گاها چالش برانگیز بوده است.

دین چیست؟

از نگاه لغوی، دین یک واژه عربی می باشد. مترادف این واژه عربی، کلماتی مانند آیین، کیش است. وقتی صحبت از دین به میان می آید ما در مورد مجموعه ای از رفتارها، باور ها، اعتقادات افراد صحبت می کنیم. در دین، موارد مختلفی چون، جهان بینی افراد، کتب مقدس، رسالت افراد، دستوراتی که برای رستگاری وجود دارد، اعتقاد به یک آفریننده و ذات برتر و متعالی، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در توصیف دیگر، دین باور و عبادت ناظر به ذات مقدس است و شامل برخی الگوهای اجتماعی و رفتاری می شود. به نظر می رسد همه ی افراد به دین نیاز دارند. یکی از مسائلی که در کنار دین مورد بررسی قرار می گیرد، دینداری است. دینداری در رابطه با اشخاص معنا می شود و دیدگاه افراد در مورد دینداری با یکدیگر تفاوت هایی دارد. اما شاید بتوانیم بگوییم، دینداری نوعی انگیزه است که از قضا این انگیزه کاملا روانی می باشد. این انگیزه روانی در درون و فطرت انسان ها وجود دارد. به عبارت دیگر در ذات انسان ها نهادینه شده است.

دین به لحاظ اهمیت، در علم روان شناسی هم به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است و در همین راستا، حوزه ای به نام روان شناسی دین وجود دارد که مباحث مرتبط با دین و روان شناسی در آن مورد ارزیابی قرار می گیرد. یکی از مواردی که در روان شناسی دین مورد ارزیابی قرار گرفته است، مبحث رشد اعتقادی می باشد. مولفه های مختلفی با رشد اعتقادی در ارتباط است. به عنوان مثال می توان به عواطف و احساسات دینی در افراد، باورهایی که مرتبط با دین می باشند، دانش و آگاهی که در زمینه دین دارند و اعمال و رفتاری که مرتبط با دین هستند مانند نماز خواندن، دعا کردن و .. اشاره کرد.

آیا تا به حال به ارزیابی رشد اعتقادی پرداخته اید؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی این متغیر داشتید، می توانید از پرسشنامه سنجش رشد اعتقادی(SBD) که پنج مولفه مختلف در این حیطه را مورد ارزیابی قرار می دهد، استفاده کنید.