دانلود پرسشنامه فرزندپروری آلاباما (فرم کودکان)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه فرزندپروری آلاباما (فرم کودکان) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
42
تعداد صفحات:
10
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
فریک
سال ساخت:
1991
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه فرزند پروری آلاباما (فرم کودکان)

این پرسشنامه توسط فریک درسال ۱۹۹۱ ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی سبک های والدگری والدین می باشد.

این پرسشنامه دارای 42 سوال و 5 مولفه:

  • مشارکت والدين: سؤالات 1، ۴، ۷، ۹، ۱۱، ۱۴، ۱۵، ۲۰، ۲۳، ۲۶
  • فرزندپروری مثبت: سؤالات ۲، ۵، ۱۳، ۱۶، ۱۸، ۲۷
  • عدم ثبات در نحوه برخورد سؤالات ۳، ۱۲،۸، ۲۲، ۲۵، ۳۱
  • ضعف در نظارت: سؤالات ۶،۱۰، ۱۷، ۱۹، ۲۱، ۲۴، ۲۸، ۲۹، ۳۰، ۳۲
  • تنبیه بدنی: سؤالات ۳۳، ۳۵، ۳۹

روایی و پایایی پرسشنامه والدگری آلاباما (فرم کودکان) تایید شده است.

تربیت کودکان

دوره کودکی، یکی از حساس ترین دوره های سنی و رشدی می باشد؛ والدینی که فرزند کودک دارند، در این دوره باید توجه ویژه ای به فرزند خود داشته باشند و نهایت دقت را در مراقبت از او به عمل بیاورند. نیازهای کودکان در این دوره سنید باید ارضا شود و از اصلی ترین و مهم ترین نیاز ها می توان به نیاز به مهر و محبت اشاره کرد. توجه داشته باشید، پس از ارضای نیاز های فیزیولوژیک نیاز های سطح بالاتری همچون امنیت، محبت، وابستگی و .. از اهمیت زیادی برای کودکان برخوردار است.

یک موضوع دیگر مهم در رابطه با کودکان، مبحث تربیت است؛ تربیت کودک مورد توجه بسیاری از کارشناسان و روان شناسان قرار گرفته و همواره مقالات مختلفی در مورد آن که نکات تربیتی را به والدین گوشزد می کند، به چاپ و انتشار می رسد. والدینی که فرزند دارند، برای تربیت فرزند خود، از سبک های تربیتی متفاوتی استفاده می کنند. هر والدی ممکن است یک شیوه تربیتی را مناسب فرزند خودش بداند.

به طور کلی آنچه در تربیت کودکان حائز اهمیت است، مشارکت پدر و مادر در تربیت و هم سو بودن نظرات و شیوه های تربیتیشان با یکدیگر است. اگر والدین در مورد موضوعات مختلف هم نظر باشند، تربیت فرزند به نحو احسن صورت می گیرد. همچنین نکته دیگری که در مورد تربیت فرزندان وجود دارد، اقتدار والدین است؛ اقتدار نه به معنای انعطاف ناپذیری و سخت گرفتن بیش از حد و ترسیدن کودک از پدر و مادر بلکه به معنای رفتار کردن با کودک به نحوی که از والدینش حرف شنوی داشته باشد و به آن احترام بگذارد، می باشد. گاها لازم است کودکان از والدین خود نه بشنوند.

نکته دیگر، برقراری رابطه صمیمانه با کودک است؛ هر چه کودک به والدین خودش اعتماد بیشتری داشته باشد و روابطشان صمیمانه تر باشد، برای کودک و والدین بهتر است. در صورت وقوع مشکل، بهترین راهکار، صحبت کردن و متقاعد کردن کودک است. والدین باید از تنبیه بدنی کودک خودداری کنند. تنبیه بدنی هرگز راهکار خوبی برای تربیت کودک نیست و اثرات مخرب و جبران ناپذیری بر آینده کودک دارد. نکته کلیدی دیگر، نظارت بر کودک است. والدین باید نظارت دقیقی بر کودک داشته باشند و هرگز او در مورد او غفلت و بی توجهی نداشته باشند.

به عنوان یک والد، شما چه سبکی را برای تربیت فرزند خود، انتخاب کرده اید؟ در صورت تمایل به ارزیابی سبک های والدگری والدین می توانید از پرسشنامه والدگری  آلاباما نسخه کودکان استفاده کنید.