دانلود پرسشنامه علائم روان تنی لاکورت

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,300 تومان

دانلود پرسشنامه علائم روان تنی لاکورت ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
39
تعداد صفحات:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
لاکورت
سال ساخت:
2013
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه علائم روان تنی لاکورت

 این پرسشنامه توسط لاکورت و همکاران در سال 2013 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی علائم روان تنی می باشد.

این پرسشنامه دارای 39 سوال بر اساس طیف لیکرت پنج درجه ای است.

روایی و پایایی پرسشنامه علائم روان تنی لاکورت تایید شده است.

بیماری ها انواع مختلفی دارند؛ به طور کلی می توان بیماری ها را به دو دسته روانی و جسمانی تقسیم بندی کرد. همان طور که می دانید منشا بیماری های روانی، از بر هم خوردن تعادل روانی و منشا بیماری های جسمی، تغییرات جسمانی و فیزیولوژیک می باشد. اما دسته سومی از بیماری ها به نام بیماری های روان تنی یا سایکوسوماتیک نیز وجود دارند. آیا در مورد این  بیماری ها اطلاعاتی دارید؟

بیماری روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست؟

در تعریف ساده و خلاصه، بیماری های روان تنی، بیماری هایی هستند که در نتیجه تاثیر عوامل روان شناختی به وجود آمده اند. به عنوان مثال، عواملی همچون استرس، فشار و تنش عصبی، اضطراب بیش از اندازه به عنوان عوامل روانی بر سلامت جسم تاثیر می گذارند.
اگر بخواهیم چند نمونه بیماری روان تنی مثال بزنیم، می توانیم از، میگرن، بیماری های گوارشی همچون سندروم روده تحریک پذیر، مشکلات پوستی مانند کهیر و جوش به عنوان بیماری های روان تنی یاد کنیم. درست است که این بیماری ها، جسمانی هستند اما منشا آن ها کاملا روانی می باشد.

نشانه های بیماری های روان تنی

بیماری های روان تنی نشانه های مختلفی دارند؛ از جمله نشانه های این بیماری ها، احساس درد در قسمت های مختلف بدن، سرگیجه، حالت تهوع، گیجی و منگی، داشتن احساسات غیر واقعی، تنگی نفس، ضربان قلب نا منظم و .. می باشد.

مهم ترین عاملی که در ایجاد علائم و نشانه های این بیماری ها نقش دارد، استرس است. بنابراین افرادی که مبتلا به این بیماری ها هستند، بهتر است از عامل استرس دوری کنند. علاوه بر درمان های دارویی برای کاهش درد جسمانی، می توان از روان درمانی برای درمان این بیماری ها کمک گرفت. استفاده از تکنیک های مدیریت استرس، انجام مدیتیشن و یوگا، هنر درمانی و شرکت در فعالیت های هنری که فرد به آن ها علاقه دارد، به کاهش علائم این بیماری کمک می کند.

جالب است بدانید، ژنتیک و سابقه خانوادگی در ابتلا به این بیماری ها نقش ویژه ای ایفا می کند. برای مثال می توان به مادری اشاره کرد که دارای میگرن و سردرد های میگرنی می باشد و فرزندان او هم میگرن دارند یا اعضای یک خانواده که در حین عصبانیت و تنش به درد معده دچار می شوند.

آیا شما هم مبتلا به یک بیماری سایکوسوماتیک می باشید یا افرادی را می شناسید که به این بیماری مبتلا باشند؟ در صورت تمایل به ارزیابی علائم روان تنی می توانید از پرسشنامه علائم روان تنی لاکورت استفاده کنید.