دانلود رایگان پرسشنامه مقیاس شدت خستگی (FSS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه مقیاس شدت خستگی (FSS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
9
تعداد صفحات:
3
مقیاس:
لیکرت هفت درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
کراپ و همکاران
سال ساخت:
1989
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

پرسشنامه مقیاس شدت خستگی (FSS) در بیماران مولتیپل اسكلروزیس (MS)

این پرسشنامه توسط کراپ و همکارانش در سال 1989 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی شدت خستگی در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس و لوپوس می باشد

این پرسشنامه 9 سوال دارد و سوالات این پرسشنامه از پرسشنامه 28 سوالی استخراج شده است.

روایی و پایایی پرسشنامه شدت خستگی کراپ و همکاران (FSS) تایید شده است.

خستگی چگونه حالتی است؟

هر فردی ممکن است در موقعیت های مختلف، احساس خستگی کند. خستگی وضعیتی است که عموما ناخوشایند بوده و با احساس مثبت همراه نمی باشد. اصولا وقتی صحبت از احساس خستگی به میان می آید، خستگی جسمانی برای افراد تداعی می شود اما باید بدانید، احساس خستگی علاوه بر جسمانی بودن ممکن است روانی هم باشد. خستگی را با حالاتی همچون، احساس فرسودگی، طاقت فرسا بودن، کمبود انرژی در ارتباط دانست. خستگی بر فعالیت های فیزیکی و شناختی ما تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، فردی که خسته است، نمی تواند فعالیت های فیزیکی همچون راه رفتن زیاد یا ورزش کردن را انجام دهد یا توانایی حل مسئله، تفکر در او کاهش پیدا می کند.

تحقیقات زیادی در ارتباط با خستگی و عوامل موثر در ایجاد آن صورت گرفته است؛ طبق بررسی های انجام شده، عواملی همچون برهم خوردن چرخه خواب و بیداری، فعالیت بیش از اندازه، تغییر ریتم بدنی، بیماری و .. در ایجاد خستگی نقش دارند. از جمله بیماری هایی که بر ایجاد خستگی نقش دارد، بیماری مولتیپل اسکلروزیس که به نام ام اس (MS) آن را می شناسیم و لوپوس می باشد. هر دو این بیماری ها جز بیماری های نقص سیستم ایمنی می باشد. این دو بیماری در اثر حمله سیستم ایمنی به سلول های بدن به جای حمله به سلول های بیگانه، باکتری و .. روی می دهد.

لوپوس چیست؟

بیماری لوپوس، منجر به التهاب در مفاصل، پوست، کلیه، سلول های خونی، مغز و قلب می شود. لوپوس در شدت مختلف بروز پیدا می کند و علائم آن در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. تشخیص این بیماری اندکی سخت است چرا که لوپوس علائم مشترکی با دیگر بیماری ها دارد.

مولتیپل اسکلروزیس چیست؟

این بیماری نیز یک بیماری التهابی است. در ام اس غلاف میلین بافت های عصبی در قسمت مغز و نخاع آسیب می بیند. این بیماری لطمه زیادی بر حرکت فرد وارد می کند و طی یک مدت زمان 15 ساله فرد را با مشکلات حرکتی جدی رو به رو می کند.

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، ابتلا به بیماری تاثیر زیادی بر ایجاد احساس خستگی در افراد دارد. آیا تجربه معاشرت و زندگی با افرادی که مبتلا به این بیماری ها بوده اند، داشته اید؟ آیا این افراد در اثر تجربه بیماری احساس خستگی داشته اند؟ در صورت تمایل به ارزیابی  شدت خستگی در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس و لوپوس می توانید از پرسشنامه شدت خستگی کراپ و همکاران(FSS) استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه مقیاس شدت خستگی (FSS)