دانلود پرسشنامه اضطراب سلامت سالکوسکیس و وارویک

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه اضطراب سلامت سالکوسکیس و وارویک ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
18
تعداد صفحات:
11
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
سالکوسکیس و وارویک
سال ساخت:
2002
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه اضطراب سلامت سالکوسکیس و وارویک

این پرسشنامه از پژوهش سالکوسکیس و وارویک در سال 2002 به دست آمده است.

این پرسشنامه اضطراب سلامتی را می سنجد.

این پرسشنامه دارای 18 سوال بر مبنای طیف لیکرت می باشد

پرسشنامه اضطراب سلامت سالکوسکیس و وارویک روایی و پایایی است.

سلامتی یعنی چه؟

وقتی می خواهیم واژه ی سلامتی را مورد بررسی قرار دهیم، معانی متفاوتی برای سلامتی پیدا خواهیم کرد. شما می توانید واژه ی سلامتی را در موقعیت ها و وضعیت های متفاوتی مورد استفاده قرار دهید. اما اگر بخواهیم سلامتی را از نگاه پزشکی بررسی کنیم، می توانیم بگوییم سلامتی یعنی عدم بیماری در وضعیت جسمانی و روانی؛ همچنین سلامتی را بهزیستی و رفاه کامل جسمانی، روانی و اجتماعی می دانند. فردی که سالم است می تواند از پس امور روزمره خود به خوبی بر بیاید.

اضطراب سلامتی یعنی چه؟

اضطراب سلامتی برای اولین بار، توسط سالکوسکیس و واروویک در سال 1986 مطرح شد؛ اضطراب سلامت از نظر این دو همکار، یک مقهوم پیوستاری می باشد؛ بدین صورت که، نگرانی از نشانه های خفیف از بیماری در یک سمت این پیوستار و خود بیمار انگاری در سمت دیگر پیوستار قرار می گیرد. لازم است بدانید، در آن سر طیف که خود بیمار انگاری قرار گرفته است، ترس شدید و هذیان های بیش از اندازه از بیمار شدن در فرد وجود دارد.

مولفه های اضطراب سلامتی

آیا اضطراب سلامتی مولفه هم دارد؟ بله! اضطراب سلامتی به طور کلی شامل 4 مولفه می باشد؛ این پهار مولفه عبارت اند از: مولفه ی شناختی، عاطفی، ادراکی و رفتاری.

زمانی که فرد نگرانی دائمی از بیمار شدن دارد، این نگرانی نمود مولفه ی عاطفی می باشد. زمانی که شواهد پزشکی نشان می دهند که فرد هیچ بیماری خاصی ندارد اما فرد معتقد است که بیمار می باشد، این مورد به مولفه ی شناختی بر می گردد. وقتی فرد رفتاری در جهت اطمینان کسب کردن از اینکه بیمار نیست دارد، به مولفه ی رفتاری مربوط می شود و در نهایت مولفه ی ادراکی، فکر کردن و اشتغال ذهنی به بیمار بودن و بیمار شدن است.

طبق بررسی هایی که سالکوسکیس و وارویک داشته اند، مشخص شده است که، افرادی که اضطراب سلامتی دارند، ممکن است هر آزمایش و یا بیماری خفیف و نشانه هایی از بیماری را به صورت بیماری خطرناک و در سطح شدید تفسیر کنند و همین سو تعبیر هایی که فرد دارد، باعث افکار منفی و نگرانی بیش از اندازه در او می شود.

اضطراب بیماری چیست؟

در نهایت فردی که اضطراب سلامتی زیادی دارد، ممکن است به اختلال اضطراب بیماری مبتلا شود؛ فردی که مبتلا به این اختلال باشد، از نشانگان بدنی خود، سو تعبیر دارد و نشانه های بیماری را فاجعه آمیز می پندارد و کوچکترین علامتی را نشانه ی بیماری می داند.

در صورت تمایل به ارزیابی اضطراب سلامتی می توانید از پرسشنامه استاندارد اضطراب سلامت سالکوسکیس و وارویک استفاده کنید.