دانلود پرسشنامه امنیت شغلی نیسی (JSQ)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه امنیت شغلی نیسی (JSQ) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
30
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
9
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
نیسی و همکاران
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه امنیت شغلی نیسی (JSQ) 

این پرسشنامه توسط نیسی و همکاران در سال ۱۳۷۹ در ایران ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی امنیت شغلی در محیط کار می باشد.

این پرسشنامه دارای 30 سوال و 9 بعد می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه امنیت شغلی نیسی و همکاران (JSQ) تایید شده است.

احساس امنیت

احساس امنیت یک نیاز اساسی است؛ انسان ها زمانی که احساس امنیت را تجربه کنند به خودشکوفایی دست پیدا خواهند کرد و نظریه سلسله مراتب نیازهای مازلو این موضوع را تایید می کند. احساس امنیت بر سلامت روان و کیفیت زندگی تاثیر می گذارد. افرادی که در محیط امن زندگی می کنند و از نظر روانی امنیت خاطر دارند، کیفیت زندگی بالاتری را گزارش می کنند.

امنیت به معنای دور بودن از هرگونه خطر و آسیب است و در موقعیت های مختلف تجربه می شود؛ یکی از انواع امنیت، امنیت شغلی می باشد. متخصصان امور کسب و کار امروزه اهمیت زیادی به امنیت شغلی می دهند و از تاثیرات مثبت آن بر کارمندان سخن می گویند.

امنیت شغلی

در تعریف امنیت شغلی باید بگوییم، امنیت شغلی در برگیرنده احساسات، ادراک و عواطف مربوط به شغلی است که فرد دارد و با احساس اطمینان از تداوم آن در آینده و ادراک عوامل تهدید کننده در شغل در ارتباط است. از دیگر سو، برقراری امنیت شغلی وظیفه سازمان است؛ هر سازمانی موظف به ایجاد امنیت شغلی برای کارمندان خود می باشد و باید موجبات توانمند سازی کارمندانش را فراهم کند.

فراهم کردن زمینه رشد و پیشرفت برای کارمندان و به دنبال آن ایجاد احساس امنیت شغلی باید به گونه ای باشد که سازمان همواره به کارمندان نیاز داشته باشد و به عبارت ساده تر، سازمان وابسته به کارمندانش باشد نه کارمندان نیازمند سازمان! ایجاد امنیت شغلی و تجربه آن توسط کارمندان باعث کارکرد بهتر آن ها شده است و این مسئله سازمان ها و شرکت های مدرن را ترغیب به برنامه ریزی برای ایجاد امنیت می کند.

امنیت شغلی از ابعاد مختلف قابل ارزیابی می باشد؛ 9 بعد امنیت شغلی که در این پرسشنامه مورد بررسی قرار گرفته است، شامل موارد زیر می شود:

تمرکز بر شغل، جابجایی کمتر در شغل، انتخاب شغل مناسب، رضایت شغلی، رضایت اقتصادی، عاطفی بودن محیط کار، احساس آرامش، تعهد سازمانی و دفاع از سازمان.

بنابر آنچه گفته شد، امنیت شغلی اثربخشی و کارآمدی کارمندان را ارتقا می دهد، باعث رضایت شغلی می شود، از میزان تنش و استرس شغلی می کاهد، باعث بهبود روابط در محل کار می شود و در نهایت توسعه اقتصادی فردی برای کارمند به همراه دارد.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر امنیت شغلی داشته باشید، می توانید از پرسشنامه امنیت شغلی نیسی و همکاران (JSQ) که در کشور ایران ساخته شده است، استفاده کنید.