دانلود پرسشنامه حل تعارض ویکز و فیشر و اوری (CRQ)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
3,500 تومان

دانلود پرسشنامه حل تعارض ویکز و فیشر و اوری (CRQ) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
40
تعداد صفحات:
9
تعداد مولفه:
10
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ویکز و فیشر و اوری
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه حل تعارض ویکز و فیشر و اوری (CRQ)

این پرسشنامه توسط ویکز و فیشر و اوری ساخته شده است؛

هدف از ساخت این پرسشنامه سنجش ایده های حل تعارض و توانایی شخص در خلق و ارائه راه حل های برنده- برنده و سودمند به حال طرفین تعارض می باشد و دارای ده مولفه است.

این پرسشنامه دارای 40 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه حل تعارض ویکز و فیشر و اوری (CRQ) تایید شده است.

تعارض چیست؟

اگر بخواهیم تعارض را تعریف کنیم، باید بگوییم تعارض یک موقعیت چالش زا می باشد. وقتی تعارضی روی می دهد، یعنی تنش و استرسی رخ داده و افرادی که در حال تجربه ی تعارض هستند، تحت فشار قرار گرفته اند. اجتناب از تعارض و تنش غیر ممکن است. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم با تعارضاتی رو به رو خواهیم شد. تعارض زمانی روی می دهد که ایده  و نظرات مخالف وجود داشته باشد. وقتی که رفتار ما با یکدیگر متفاوت باشد و از نظر ماهیت رفتارها متفاوتی داشته باشیم، این زمان است که تعارض اتفاق می افتد.
به عنوان مثال، میان یک زوج به دلیل اختلاف نظر، ممکن است تعارضاتی روی دهد، دو دوست صمیمی به دلیل اختلاف در عقیده ممکن است دچار تعارض شوند، یک کارمند به دلیل سخت گیری بیش از اندازه مدیر و محیط شغلی انعطاف ناپذیر ممکن است تعارضاتی را تجربه کند و موارد مشابه این چنینی که به دلایل مختلفی ممکن است تعارض اتفاق بیوفتد.

حل تعارض به چه معناست؟

حل تعارض یک مهارت است؛ فردی که از این مهارت برخوردار باشد، زندگی آرام تری خواهد داشت و از بسیاری از تنش ها و تعارضات جلوگیری خواهد کرد و اگر تعارضی رخ دهد، فرد می تواند با استفاده از این مهارت و به کار بردن راهکارهای منطقی تعارض پیش آمده را حل و فصل کند.

راهکارهای حل تعارض

یکی از راهکارهای حل تعارض اجتناب کردن از ایجاد و تشدید تعارض است، قدرت سازگاری و انعطاف پذیری نیز به حل تعارض کمک می کند، اینکه افراد با یکدیگر همکاری داشته باشند، در موقعیت های مختلف با یکدیگر مصالحه کنند، برای ایجاد آرامش تلاش کنند، از رقابت های غیر منصفانه بپرهیزند، تا حدود زیادی می توانند از ایجاد تعارض جلوگیری کنند. اگر فرد در مواقع ایجاد تعارض، از عصبانیت خود بکاهد، سعی کند بعد از عصبانیت تصمیم بگیرد، از راه حل های منطقی به جای راه حل های هیجانی استفاده کند، تا حد زیادی موفق بر حل تعارض به صورتی که هیچ ضرری متوجه خودش و فرد دیگر درگیر تعارض نشود، خواهد شد.

یکی از موارد مهم در پیشگیری از تعارضات، عدم لجبازی و پافشاری بیش از حد می باشد؛ اگر می خواهیم تعارضات و تنش ها کمتر شود و جو ناراحت کننده به جوی آرام مبدل شود، باید از اصرار و لجبازی بی جا پرهیز کنیم و به دیگران هم اجازه صحبت کردن و دفاع از خود بدهیم.

در صورت تمایل به ارزیابی ایده های حل تعارض می توانید از پرسشنامه ی حل تعارض ویکز و فیشر و اوری (CRQ) استفاده کنید.