دانلود پرسشنامه تعهد زناشویی آدامز و جونز (DCI)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,100 تومان

دانلود پرسشنامه تعهد زناشویی آدامز و جونز (DCI) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
44
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
آدامز و جونز
سال ساخت:
1997
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه تعهد زناشویی آدامز و جونز (DCI)

این پرسشنامه توسط آدامز و جونز در سال 1997 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی تعهد زناشویی می باشد.

این پرسشنامه دارای 44 سوال و 3 بعد:

  • تعهد شخصی
  • تعهد اخلاقی
  • تعهد ساختاری می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه تعهد زناشویی آدامز و جونز (DCI) تایید شده است.

تعهد زناشویی

ازدواج یک امر مهم در زندگی انسان تلقی می شود و تصمیم گیری برای ازدواج جز تصمیم گیری های سخت و تاثیر گذار محسوب می شود. در علوم اجتماعی به مسئله ازدواج و اهمیت درک آن به کرات پرداخته شده است. پژوهشگران این حوزه به تاثیر ازدواج در زندگی پرداخته و مواردی همچون رضایت و پایداری در روابط زناشویی را جز مهم ترین عوامل در زندگی زناشویی و بحث ازدواج می دانند.

علاوه بر رضایت و پایداری، تعهد زناشویی نیز جز مهم ترین متغیر های مرتبط با ازدواج بوده و به این متغیر هم باید توجه زیادی شود. اگر تعهد زناشویی وجود نداشته باشد، احتمال داشتن یک زندگی شاد و با دوام کمتر خواهد بود؛ آنچه باعث نزدیکی و تداوم ارتباط در سالیان طولانی می شود، همین تعهد زناشویی است.

تعهد تصمیمی برای ادامه زندگی مشترک است و به ارتباط و وابستگی روانی میان زوجین اشاره دارد. پژوهشگری به نام آماتو بر این باور است که تعهد زناشویی نشان دهنده این مسئله است که یک زوج تا چه اندازه برای روابط زناشویی خود ارزش و احترام قائل اند و چقدر برای حفظ و ادامه دار شدن زندگی زناشویی خود انگیزه داشته و تلاش می کنند.

اگر می خواهید بدانید تعهد در رابطه چگونه ایجاد می شود، باید بگویم بخشش، سازگاری و تفاهم در ایجاد و تقویت تعهد زناشویی نقش بسیاری دارد؛ پر واضح است که تعهد یک عامل مهم در حفظ رابطه زناشویی است.

انواع تعهد زناشویی

پژوهشگری به نام جانسون، تعهد زناشویی را به سه بخش تقسیم می کند. از نظر او تعهد شامل تعهد شخصی، اخلاقی و ساختاری است و هر کدام از انواع تعهد با میزان رضایت در رابطه در ارتباط است.

تعهد شخصی بیانگر میزان علاقه و تمایل زوج برای تداوم ارتباط زناشویی است و این نوع تعهد بر مبنای جاذبه و رضایت زناشویی می باشد. در تعهد اخلاقی، فرد خود را متعهد به ماندن در رابطه می داند و به تقدس ازدواج و حرمت رابطه زناشویی باور دارد. در تعهد ساختاری به در دسترس بودن روابط جایگزین اجتماعی اشاره می شود و در این نوع تعهد احساس اجبار به ازدواج یا ادامه ازدواج در نظر گرفته نمی شود که پیامد نبود این نوع تعهد طلاق است.

تعهد زناشویی باعث می شود زوج برای حفظ رابطه خود تلاش و فداکاری داشته باشند؛ تعهد زناشویی باعث همبستگی و اتحاد زوج با یکدیگر شده وعبور از مسیر پر پیچ و خم ازدواج را راحت تر می کند.

در صورتی که تمایل به ارزیابی تعهد زناشویی داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید.