دانلود رایگان پرسشنامه حمایت اجتماعی کاترونا و راسل sps

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه حمایت اجتماعی کاترونا و راسل sps ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
16
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
6
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
کاترونا و راسل
سال ساخت:
1987
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه حمایت اجتماعی کاترونا و راسل sps

این پرسشنامه توسط کاترونا و راسل در سال 1987 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی حمایت اجتماعی بوده است. این پرسشنامه دارای 16 سوال و 6 مولفه می باشد.

پرسشنامه حمایت اجتماعی کاترونا و راسل sps دارای نمره گذاری، روایی و پایایی است.

روانشناسی اجتماعی بسیاری از مفاهیم و اصطلاحات در حوزه ی اجتماع را مورد بررسی قرار می دهد. اجتماع نقش بسیار مهمی در زندگی همه ی ما به عنوان گونه ی انسان دارد. ما دائما با اجتماع خود در تعامل و ارتباط هستیم. از محیط اجتماع خود تاثیرات زیادی می گیریم و ممکن است تاثیراتی را هم از خود بر محیط اجتماعی خود به جای بگذاریم. داشتن روابطی صلح آمیز در اجتماع ضروری به نظر می رسد.

حمایت اجتماعی چیست؟

یکی از مفاهیمی که در حوزه ی روانشناسی اجتماعی و ارتباط افراد در اجتماعشان مورد بحث و بررسی متخصصان قرار گرفته است، مفهوم حمایت اجتماعی می باشد. متخصصان و صاحب نظران علمی تعاریف زیادی را برای مفهوم حمایت اجتماعی بیان کرده اند. آن ها بر این عقیده هستند که در بستر حمایت اجتماعی افراد می تواند با دیگران ارتباطی دوستانه و برپایه ی صلح و دوستی برقرار کنند، محبوبیت خاصی را کسب کنند و در بستر حمایت اجتماعی به بسیاری از خواسته ها و نیاز های خودشان جامه ی عمل بپوشانند.

انواع حمایت اجتماعی کدام اند؟

حمایت اجتماعی می تواند انواع مختلفی داشنه باشد. یکی از انواع حمایت های اجتماعی شامل، حمایت اجتماعی هیجانی و یا متمرکز بر هیجان می باشد. در این نوع حمایت اجتماعی افراد با یک دیگر همدلی داشته و نسبت به یکدیگر دلسوز هستند؛ افراد در این نوع حمایت اجتماعی به صورت همدلانه در دردها و مشکلات یکدیگر سهیم می شوند. در مقابل نوعی دیگری از حمایت اجتماعی شامل، حمایت اجتماعی ابزاری است؛ در این نوع از حمایت، افراد سعی دارند به اصطلاح گره از کار یک دیگر بگشایند و به یک دیگر در حل مشکلاتشان کمک کنند. به عبارت دیگر افراد برای حل مشکلات دیگران دست به عمل و اقدام می زنند.

مثلا یکی از مواردی که در حمایت اجتماعی به خوبی دیده می شود، دادن مشورت و آگاهی رسانی به دیگران است. افراد می توانند از تجربیات بزرگان و افراد آگاه استفاده کنند و در امور مختلف از آن ها مشورت بگیرند. و یا در حمایت اجتماعی افراد می توانند با یکدیگر پیوند هایی بر مبنای دادن و دریافت اطلاعات و کمک های مختلف به خود و دیگران داشته باشند. اینکه افراد برای توانایی ها و مهارت های شخصی خودشان ارزش قائل شوند و به خودشان باور داشته باشند هم در حمایت اجتماعی به خوبی دیده می شود.

اگر مایل به ارزیابی مفهوم حمایت اجتماعی بودید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه حمایت اجتماعی کاترونا و راسل sps