دانلود رایگان پرسشنامه شرایط خانوادگی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه شرایط خانوادگی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
22
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه شرایط خانوادگی

این پرسشنامه توسط نوربخش درسال 1391 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه بررسی شرایط خانواده ها بوده است. این پرسشنامه دارای 22 سوال می باشد و مولفه های:

  • شرایط اقتصادی
  • تحصیلی
  • فرهنگی
  • عاطفی
  • تعداد فرزندان را بررسی می کند.

پرسشنامه شرایط خانوادگی بر اساس طیف لیکرتی بوده و دارای روایی و پایایی می باشد.

خانواده کوچکترین نهاد اجتماعی یک جامعه می باشد. در یک خانواده افرادی که با یکدیگر نسبت های خونی دارند و یا ممکن است نسبت خونی نداشته باشند، در زیر یک سقف و به اصطلاح در یک خانه با یکدیگر زندگی می کنند. خانواده ها تاثیر بسیار بزرگی بر روند تربیت و رشد فرزندان دارند، یکی از وظایف مهمی که بر دوش خانواده ها می باشد، مسئله ی آماده کردن فرزندان برای ورود به اجتماع و یا به اصطلاح جامعه پذیر شدن فرزندان از همان سنین کودکی می باشد.

در یک جامعه و یا کشور تعداد زیادی خانواده وجود دارد. افراد در خانواده هایشان می توانند وضعیت های متفاوتی داشته باشند. در واقع یک خانواده می تواند در شرایط متفاوت تری از یک خانواده دیگر که به نزدیکی آن ها زندگی می کنند و یا همسایه آن ها هستند، داشته باشند. حتی در یک خانواده بزرگ تر هم تک تک اعضا و یا خانواده کوچک درون آن خانواده هم شرایط متفاوتی را از یکدیگر دارند.

یکی از مواردی که می تواند در خانواده ها متفاوت باشد، شرایط اقتصادی می باشد؛ خانواده ها از نظر وضعیت مالی و معیشت می توانند در وضعیت های متفاوتی قرار بگیرند؛ برخی خانواده ها می توانند از نظر مادی و مالی در طبقه بالا اقتصادی قرار داشته باشند و به اصطلاح پولدار تلقی شوند و عده ای دیگی در سطح متوسط و دسته دیگر خانواده ها در سطح مالی ضعیف تر قرار بگیرند و این اختلاف مادی و اقتصادی در همه ی جوامع حتی کشور های پیشرفته هم دیده می شود و فقط مختص جوامع در حال توسعه نیست.

برخی از مواردی که موجب تفاوت خانواده ها از یکدیگر می شود، عبارت اند از:

از دیگر موارد تفاوت خانواده ها، تفاوت در تحصیلات اعضای خانواده، تفاوت در میزان درآمد اعضا، تقاوت از لحاظ فرهنگ و آیین و سنن خانوادگی، تفاوت از لحاظ باور و اعتقادات دینی و مذهبی، تفاوت در میزان استقلال و آزادی اعضای خانواده، تفاوت در حمایتی که اعضای خانواده از یکدیگر دارند و میزان راحتی اعضای یک خانواده با یکدیگر، تفاوت های فکری و ... می باشد. هر کدام از این موارد می تواند نقش ویژه ای در میزان تفاوت های خانواده ها در یک جامعه داشته باشند و چه بسا خانواده هایی هم وجود دارند که از لحاظ برخی از این متغیر ها با یکدیگر شباهت هایی دارند و می توان گفت این خانواده ها تقریبا هم سطح هستند.

اگر تمایل به ارزیابی بررسی شرایط خانواده دارید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه شرایط خانوادگی