دانلود رایگان پرسشنامه میزان ترس فوبیا جیمز گیر

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه میزان ترس فوبیا جیمز گیر ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
51
تعداد صفحات:
4
مقیاس:
لیکرت هفت درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
1965
سال ساخت:
جیمز گیر
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه میزان ترس فوبیا جیمز گیر

این پرسشنامه توسط جیمز گیر در سال 1965 ساخته شده است.

هدف گیر از ساخت این پرسشنامه ارزیابی و سنجش ترس و فوبیا در افراد بوده است. سوالات این پرسشنامه که بر اساس مقیاس لیکرت هفت درجه ای می باشد، 51 عدد است.

پرسشنامه میزان ترس فوبیا جیمز گیر دارای روایی و پایایی و نمره گذاری است.

انسان موجودی است که قادر به تجربه ی انواع احساسات می باشد. احساساتی که به دو دسته: احساسات مثبت و منفی تقسیم می شوند. هر کدام از انواع احساسات چه مثبت باشند و چه منفی برای انسان ها ارزش بقا دارند و ادراک احساسات دارای اهمیت می باشد. یکی از انواع احساسات منفی و ناخوشایند که البته برای رشد و بقای انسان مهم هم هست، احساس ترس است.

ترس چیست؟

ترس یک احساس منفی و البته ناخوشایند است که در مواردی که انسان تحت خطر، تهدید قرار گرفته است و یا در وضعیتی که برای فرد ناشناخته است، روی می دهد. دلیل ترس کاملا مشخص است و فردی که از چیزی می ترسد، ابهامی را در مورد علت ترس خود تجربه نمی کند. لازم است بدانید که احساس ترس و یا ترسیدن یک احساس کاملا طبیعی و نرمال می باشد و این احساس ترس جز قدرتمند ترین احساسات می باشد. ترس از همان ابتدا هم با ما انسان ها همراه بوده و به عبارت بهتر احساس ترس جز احساس های بدوی و در حین تولد است. نکته آخر در مورد احساس ترس این است که ما نمی توانیم ترس را انکار کنیم و یا کلا احساس ترس را در خود سرکوب کنیم.

فوبیا چیست؟

نوعی دیگر از ترس وجود دارد که تحت عنوان فوبیا شناخته می شود. مطالعات زیادی در علم روانشناسی حول محور فوبیا انجام شده است. احتمالا شما هم این واژه را از افراد مختلف شنیده اید و یا شاید خودتان با نوعی فوبیا درگیر باشید و یا فوبیا داشته باشید. در توصیف واژه ی فوبیا باید گفت، فوبیا هم نوعی ترس است منتها این ترس اندکی اغراق شده می باشد. ترس از فوبیا بیش از اندازه بوده و احتمالا علتی در ناخودآگاه فرد دارد و یا ممکن است در اثر ژنتیک به فرد منتقل شده باشد. فردی که فوبیا دارد، از این ترس بیش از اندازه اش در مورد موقعیت و یا منبع فوبیک کاملا آگاهی و بینش دارد.

انواع فوبیا

ترس از فوبیا می تواند متفاوت باشد. انواع مختلفی از فوبیا وجود دارد.

  • فوبیا از اشیاه خاص،
  • آگورا فوبیا
  • فوبیای اجتماعی از طبقه بندی های فوبیا بوده که در هرکدام از این طبقه بندی ها انواع فوبیا جای می گیرند: فوبیا هایی مانند فوبیای ارتفاع، فوبیای انواع حیوانات، فوبیای فضای بسته، فوبیای تاریکی و .... .

اگر بخواهیم انواع فوبیا را نام ببریم و در مورد هر یک از آن ها توضیح دهیم، احتمالا به ساعت ها زمان نیاز داشته باشیم.

اگر مایل به ارزیابی میزان ترس و یا فوبیایی در خود بودید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه میزان ترس فوبیا جیمز گیر