دانلود رایگان پرسشنامه هوش مالی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه هوش مالی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
16
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
4
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
پوپوویس، هاکنی، کوئلهو و جاکلیس
سال ساخت:
2012
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه هوش مالی

این پرسشنامه توسط پوپوویس، هاکنی، کوئلهو و جاکلیس در سال 2012 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی هوش مالی می باشد.

این پرسشنامه دارای 16 سوال و 4 مولفه:

  • یکپارچگی داده های مالی
  • کیفیت محتوای اطلاعات
  • کیفیت دسترسی به اطلاعات مالی
  • فرهنگ تصمیم گیری تحلیلی مالی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه هوش مالی پوپوویس و همکاران تایید شده است.

بررسی هوش به عنوان یک عامل انسانی همواره برای محققان جالب و چالش برانگیز بوده است؛ نظریه پردازان زیادی از گذشته تا به امروز نظریات مختلفی در مورد هوش ارائه کرده اند و مولفه های مرتبط با آن را مورد ارزیابی و سنجش قرار داده اند. طبق تمام مطالعات منتشر شده در زمینه هوش، می توان گفت هوش انواع مختلفی دارد و فقط منحصر به یک نوع خاص نمی شود. یکی از انواع هوش، هوش مالی است.

هوش مالی چیست؟

مسلم است هوش مالی تاثیر شگرفی بر رشد و پیشرفت اقتصادی افراد دارد. فردی که از هوش مالی برخوردار باشد می تواند در زمینه مالی خیلی موفق عمل کند. به عنوان مثال، یکی از مواردی که باعث افزایش سرمایه و رشد اقتصادی یک فرد سرمایه گذار می شود، برخورداری از هوش مالی است. هوش مالی در زمره هوش کلی قرار می گیرد؛ افراد برای حل مشکلات و چالش های مالی خود از هوش مالی استفاده می کنند. هوش مالی به عنوان استعداد و دانش در زمینه مرتبط به امور مالی در نظر گرفته می شود. هوش مالی باعث می شود افراد تصمیمات درست و منطقی و معقولی در زمینه های مالی و اقتصادی داشته باشد. هوش مالی زمینه ساز کسب اعتبار مالی برای فرد می شود.

انواع هوش مالی کدام اند؟

هوش مالی انواع مختلفی دارد؛ توانایی کسب درآمد بالا، نگهداری و ارتقای درآمد، توانایی بودجه بندی، استفاده صحیح از درآمد، از جمله انواع هوش مالی می باشد.

آیا می توان هوش مالی را ارتقا داد؟

بله! باید بدانید، هوش مالی را می توان ارتقا داد؛ اگر فکر می کنید از هوش مالی بهره چندانی نبرده اید با به کار بردن راهکارهایی می توانید هوش مالی خود را ارتقا دهید. به عنوان مثال اولین گام، تغییر طرز فکر و نگرش مالی است، مدیریت زمان، پس انداز کردن پول، مطالعه در زمینه اکتساب و ارتقای این هوش و.. می تواند به ارتقای هوش مالی کمک کند.

مولفه های مرتبط با هوش مالی چیست؟

پوپوویس بر این باور است، چهار مولفه با هوش مالی در ارتباط است؛ یکپارچگی داده های مالی، کیفیت محتوای اطلاعات کیفیت، دسترسی به اطلاعات مالی، فرهنگ تصمیم گیری تحلیلی مالی، چهار مولفه مرتبط با هوش مالی می باشد.

با توجه به آنچه در پاراگراف های پیشین ذکر شد، آیا از هوش مالی برخوردار هستید؟ چه کسی را می شناسید که از هوش مالی بالا برخوردار است؟ در صورت تمایل به ارزیابی متغیر هوش مالی می توانید از پرسشنامه هوش مالی پوپوویس و همکاران استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه هوش مالی