دانلود پرسشنامه مقياس نقش جنسيتی بم

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه مقياس نقش جنسيتی بم ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
30
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ساندرا بم
سال ساخت:
1974
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه مقياس نقش جنسيتی بم

این پرسشنامه توسط ساندرا بم در سال 1974 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی دو جنسیتی بودن است.

پرسشنامه مقياس نقش جنسيتی بم دارای 30 سوال بر اساس طیف لیکرت پنج درجه ای می باشد. از این 30 عبارت:

  • 20 عبارت به کلیشه های زنانه
  • 20 عبارت به کلیشه مردان
  • 20 عبارت کلیشه خنثی می باشد.

وایی و پایایی این پرسشنامه تایید شده است.

در گذشته تحقیقات و آگاهی کمتری نسبت به موضوع جنسیت وجود داشت. دسته بندی و برچسبی که هر انسانی از دیگران دریافت می کرد، منحصر به زنانگی و مردانگی بود و جنسیت انسان محدود به زن یا مرد می شد. اما با گذشت زمان، تحقیقاتی بسیاری در این زمینه صورت گرفت. بسیاری از کنشگران و فعالان جنسیتی، پژوهش های بسیاری در این زمینه انجام داده و می دهند که برای عموم افراد جامعه، آگاهی بخش است.

جنس به چه معناست؟

اگر از شما در مورد جنس شما بپرسند، احتمالا جنس را با جنسیت هم معنا می دانید، اما در واقعیت اینگونه نیست. جنس، به معنای جنسیت فیزیولوژیکی می باشد؛ جنس شامل اندام های جنسی و .. می شود. تفاوت های بیولوژیکی ما انسان ها، نقش مهمی در تفاوت های جنسی ما دارند.

جنسیت یعنی چه؟

وقتی در مورد جنسیت حرف می زنیم، به نقش هایی که اجتماع به یک جنس می دهد و فرهنگ و جامعه از آن فرد انتظار دارد، اشاره می کنیم. در حقیقت این نقش ها و انتظارات، در شکل گیری جنسیت افراد نقش مهمی دارد. نکته مهم این است که جنس شما از دیدگاه جامعه و اجتماع ثابت است اما جنسیت شما در شکل گیری نقش جنسی شما اثر گذار است.

نقش جنسیتی چیست؟

نقش جنسیتی هر فردی، مجموعه ای از رفتار ها و کلیشه هایی است که توسط جامعه و فرهنگ در فرد شکل گرفته است. در نتیجه می توانیم بگوییم، نقش های جنسیتی در هر فرهنگ و جامعه ای متغیر است. با تکیه بر مفهوم نقش جنسیتی می توان گفت، اگر فردی اندام جنسی منتسب به مردان داشته باشد، پس باید از خودش رفتار های مردانه نشان دهد؛ رفتار ها مردانه بر اساس کلیشه ها، شامل قدرت، خشونت، مقاومت بیش از اندازه و .. می باشد.  درست در نقطه مقابل، بر اساس نقش جنسیتی در افرادی که اندام جنسی منتسب به زنان دارند، از زنان انتظار می رود، رفتار های زنانه، مانند مهربانی و لطافت و ... داشته باشند.

شایان ذکر است، همه ی ما انسان ها باید برای حذف کلیشه های جنسیتی تلاش کنیم. به عنوان مثال، پسران هم می توانند مانند دختران لباس صورتی بپوشند و این گفته که لباس آبی برای پسران لباس صورتی برای دختران است، نوعی کلیشه جنسیتی می باشند. درست این است که، رنگ ها جنسیت ندارند. نقش های جنسیتی هم در مواردی ممکن است برای افراد با مشکلاتی ایجاد کند؛ یکی از این موارد، در مورد افراد ترنسجدر می باشد.

در صورت تمایل به ارزیابی نقش جنسیتی و رفتار های زنانه و مردانه می توانید از پرسشنامه ی نقش جنسیتی ساندرا بم استفاده کنید.