دانلود رایگان پرسشنامه مقیاس نا امنی غذایی خانوار (HFIAS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه مقیاس نا امنی غذایی خانوار (HFIAS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
9
تعداد صفحات:
3
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه مقیاس نا امنی غذایی خانوار (HFIAS)

این پرسشنامه با هدف ارزیابی نا امنی غذایی از ابعاد مختلف ( کیفیت غذا، دریافت ناکافی غذا) ساخته شده است.

این پرسشنامه دارای 9 سوال بر اساس طیف لیکرت چهار درجه ای می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه مقیاس نا امنی غذایی خانوار (HFIAS) تایید شده است.

تا چه اندازه به سلامت غذایی که می خورید، توجه نشان می دهید؟ آیا تا به حال کیفیت و ایمنی غذایی که می خورید، بررسی کرده اید؟ غذایی که مصرف می کنیم باید از نظر سلامت و ایمنی غذایی توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شده باشد. آیا تا به امروز در مورد ایمنی غذایی و امنیت غذایی مطلبی شنیده اید؟ این اصطلاح توسط متخصصان تغذیه مورد استفاده قرار می گیرد و در میان عموم مردم ممکن است به جای یکدیگر به کار برده شود؛ که البته اشتباه است! چون هر کدام از این موارد، معنایی متفاوت از یکدیگر دارند.

ایمنی غذا به چه معناست؟

وقتی صحبت از ایمنی غذا می شود، سالم بودن و آلوده نبودن غذا مورد بحث قرار می گیرد. منظور از آلودگی غذایی هر نوع آلودگی می باشد؛ برای مثال، آلودگی های میکروبی، آلودگی انگلی و یا آلودگی های شیمیایی جز موارد آلودگی غذا محسوب می شوند.  حقیقت امر این است که متاسفانه امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و مواد افزودنی که به غذا های اضافه می شود، نحوه آفت کشی، هورمون هایی که در غذاها وجود دارد، ایمنی غذا تحت تاثیر قرار گرفته و کمتر شده است. همین مسئله سبب، بیماری و آسیب جسمانی در فرد می شود.

امنیت غذایی به چه معناست؟

اما در مورد امنیت غذایی سازمان هایی همچون سازمان جهانی بهداشت یا سازمان فائو، طبق بررسی هایی که داشته اند، تعریفی برای امنیت غذایی ارائه داده اند: وقتی کیفیت غذایی که مصرف می کنیم، بهبود پیدا کند، نوسانات قیمت غذا و مواد غذایی کنترل شود و مواد غذایی در سطح جهان به صورت مستمر تولید و میان مردم پخش شود، می توان گفت امنیت غذایی برقرار است. این تعریف از امنیت غذایی توسط سازمان بهداشت جهانی ارائه شده است.

سازمان فائو امنیت غذایی را اینگونه تعریف کرده است: وقتی در سطح جهان، همه ی مردم از نظر اقتصادی و فیزیکی در همه ی اوقات غذایی برای خوردن داشته باشند، امنیت غذایی برقرار است. علاوه بر آن، اگر همه ی مردم در همه ی زمان ها غذای کافی برای خوردن داشته باشند و افراد از زندگی سالم و فعالانه برخوردار باشند، امنیت غذایی برقرار می شود. بنابراین طبق آنچه پیش تر گفتیم، ایمنی و امنیت غذایی دو مقوله جداگانه و متفاوت از  یکدیگر می باشد. در صورت تمایل به ارزیابی ناامنی غذایی بر اساس ابعاد مختلفی همچون کیفیت غذا و عدم دریافت غذای کافی می توانید از این پرسشنامه ی معتبر بهره بگیرید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه مقیاس نا امنی غذایی خانوار (HFIAS)