دانلود رایگان پرسشنامه سرمایه فرهنگی بوردیو

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه سرمایه فرهنگی بوردیو ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
22
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه سرمایه فرهنگی بوردیو

این پرسشنامه را بوردیو تدوین کرده است. این پرسشنامه با هدف ارزیابی ارزش ها و نمودهای فرهنگی و هنری در سه شاخص:

  • سرمایه فرهنگی
  • عینی
  • نهادی ساخته شده است.

پرسشنامه ی سرمایه فرهنگی بوردیو دارای 22 سوال است.

این پرسشنامه بر اساس یک مقیاس لیکرت 5 درجه ای می باشد و همچنین روایی و پایایی آن تایید شده است.

فرهنگ چیست؟

آیا تا به حال در مورد فرهنگ کشور خودتان مطالعه و بررسی هایی داشته اید و یا سعی کرده اید که در مورد فرهنگ دیگر ملل ها هم تحقیق کنید و در مورد تفاوت های فرهنگی میان کشور ها و ملل مختلف بررسی و ارزیابی هایی داشته باشید؟ قطعا که شما در مورد مفهوم فرهنگ چیز هایی می دانید و می توانید فرهنگ را به خوبی تعریف کنید، اما با این حال اگر بخواهیم برای یادآوری هم که شده یک توضیح کوتاه در مورد فرهنگ ارائه کنیم، باید بگوییم که فرهنگ، با وجود اینکه یک مفهوم پیچیده و گسترده می باشد، اما شامل عقاید، باورها، ارزش ها، افکار و دانش و آداب رسوم و سنن مردم در یک جامعه می شود در ارزش های اجتماعی و هنجارهای موجود در جوامع بشری خلاصه می شود. در مورد فرهنگ تحقیقات و مطالعات بسیار زیادی در حوزه های مختلفی همچون جامعه شناسی و روانشناسی و غیره، صورت گرفته است.

سرمایه فرهنگی چیست؟

اصطلاح سرمایه ی فرهنگی توسط بوردیو مطرح و تعریف شده است. بوردیو بر این باور است که، سرمایه فرهنگی شامل شناخت و درک درست ما از فرهنگمان، هنر های عالی که در فرهنگ مان وجود دارد، داشتن سلیقه و ذائقه ی عالی و عملکرد درست در زمینه های مختلف فرهنگی می شود.

انواع سرمایه فرهنگی

بوردیو پس از تعریفی که از سرمایه فرهنگی ارائه داده است، سرمایه فرهنگی را به سه دسته تقسیم بندی کرده است. بوردیو بر این باور است که سرمایه فرهنگی یا تجسم یافته است که این نوع سرمایه شامل سرمایه فردی و بدنی می شود و یا عینیت یافته است که این مورد شامل، علاقمندی به هنر، مصرف کالا های هنری و فرهنگی و ... می شود و دسته دیگر شامل سرمایه فرهنگی نهادی و ضابطه ای می شود که این مورد هم می تواند مواردی همچون، داشتن مدارک تحصیلی و غیره را در بر بگیرد.

برای مثال برای دسته ی  سرمایه فرهنگی از نوع نهادی و ضابطه ای می توان به مواردی همچون داشتن مدارک تحصیلی در زمینه های مختلف اشاره کرد؛ مثلا داشتن مدرک زبان، مدارک دانشگاهی متعدد و .... و یا در مورد بخش عینی سرمایه فرهنگی میزان علاقه ی فرد به هنر، به طور کلی و به صورت جزئی علاقه به مواردی همچون نوشتن کتاب، یادگیری موسیقی و تئاتر و سینما اشاره کرد.

دریافت رایگان پرسشنامه سرمایه فرهنگی بوردیو