دانلود رایگان پرسشنامه تفکر انتقادی ریکتس

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه تفکر انتقادی ریکتس ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
33
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ریکتس
سال ساخت:
2003
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه تفکر انتقادی ریکتس

این پرسشنامه توسط ریتکس در سال 2003 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی تفکر انتقادی می باشد.

این پرسشنامه دارای 33 سوال و سه زیر مقیاس:

  • خلاقیت
  • بالندگی
  • تعهد است.
  • روایی و پایایی پرسشنامه تفکر انتقادی ریتکس تایید شده است.

موارد و مولفه های مختلفی در ارتقای کیفیت زندگی نقش دارند؛ در صورتی که افراد کیفیت زندگی بالایی را تجربه کنند، رضایت بیشتری از زندگی خواهند داشت و به دنبال آن احساس رفاه و بهزیستی ذهنی بیشتری را تجربه خواهند کرد. اما از جمله مهم ترین موارد اثر گذار در ارتقای کیفیت زندگی، رشد شخصی و ارتقای مهارت های فردی می باشد.اگر فردی به دنبال رشد شخصی باشد، باید مهارت های فردی اش را ارتقا دهد. مهارت های فردی انواع مختلفی دارند و به مهارت هایی گفته می شود که هدفش ارتقای فرد، تعامل بهتر با دیگران و ایجاد نگرش مثبت و .. است. یکی از انواع مهارت های فردی، تفکر انتقادی می باشد؛ تفکر انتقادی تاثیر به سزایی در رشد فردی و اجتماعی شما دارد. مهارت تفکر انتقادی یکی از مهارت های مد نظر مدیران و سرپرستان برای استخدام کارمندان است و نوشتن این مهارت در رزومه کاری، شما را به شغل مورد نظرتان نزدیک تر می کند.

تفکر انتقادی چیست؟

(فاشیون، 2010)، بر این باور است که، تفکر انتقادی شامل مهارت های تفسیر کردن، تجزیه و تحلیل کردن، ارزیابی کردن، توضیح و تشریح، خودتنظیمی و استنباط می باشد. برای اینکه تفکر انتقادی به عنوان یک مهارت در افراد شکل بگیرد، باید میل به ایجاد و اراده برای تمرین این مهارت در فرد وجود داشته باشد. علاقه به یادگیری و ایجاد این مهارت، شرط اصلی برای یادگیری این مهارت است.

فردی که از مهارت تفکر انتقادی برخوردار باشد، دیدگاهی کنجکاوانه به موضوعات مختلف دارد، این فرد برای کسب اطلاعات در یک زمینه خاص، تمایل به تحقیق در مورد موضوعات مختلف دارد، این فرد با خلاقیت بی نظیرش اطلاعات را دسته بندی می کند و در مواقع لزوم به کار می برد.
مهارت تفکر انتقادی، زمینه ساز رشد و بالندگی در افراد است و همچنین باعث ایجاد احساس مسئولیت پذیری و تعهد در افراد می شود. عده ای از این مهارت برخوردارند و با استفاده از آن، زمینه رشد خود را فراهم می کنند. اما کسانی که از این مهارت در سطح بالا برخوردار نیستند، می توانند این مهارت را بیاموزند و یادگیری این مهارت کار چندان سختی نیست اما نیاز به اراده و تمرین دارد.

آیا از تفکر انتقادی برخوردار هستید؟ کسانی را می شناسید که با به کارگیری این مهارت پیشرفت کرده باشند؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی مهارت تفکر انتقادی داشتید، می توانید از پرسشنامه استاندارد تفکر انتقادی ریتکس که در سال 2003 ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه تفکر انتقادی ریکتس