دانلود پرسشنامه مقیاس کمرویی چیک - بریگز (RSS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,500 تومان

دانلود پرسشنامه مقیاس کمرویی چیک - بریگز (RSS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
14
تعداد صفحات:
7
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
مقاله:
دارد
نویسنده:
چیک و بریگز
سال ساخت:
1990
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه مقیاس کمرویی چیک - بریگز (RSS)

این پرسشنامه توسط چیک و بریگز در سال ۱۹۹۰ ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان کمرویی می باشد.

این پرسشنامه دارای 14 سوال و سه مولفه:

  • کمبود قاطعیت و نداشتن اعتماد به نفس
  • پریشانی و دوری گزینی اجتماعی
  • گستره کمرویی در ارتباط با افراد نا آشنا می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه کمرویی چیک بریگز (RSS) تایید شده است.

کم رویی به چه معناست؟

اصولا کم رویی با حالاتی چون خجالت هم معنا و مشابه دانسته می شود. افراد خجالتی را کم رو می دانیم و رفتار کسانی که کم رو هستند را با خجالتی بودن آن ها در ارتباط می دانیم. گاها کم رویی یک ویژگی برای افراد درون گرا در نظر گرفته می شود که این موضوع کاملا اشتباه است. درون گرایی یک ویژگی شخصیتی می باشد و کم رویی مشخصه اصلی این ویژگی شخصیتی نیست.

طبق بررسی های صورت گرفته، کم رویی را می توان نوعی توجه به خود که غیر عادی و همراه با اضطراب است، توصیف کرد که در موقعیت های اجتماعی و در حضور دیگران رخ می دهد. فرد کم رو در موقعیت های اجتماعی، نوعی تنش از جنس روانی و عضلانی را تجربه می کند و در نتیجه وضعیت او از لحاظ عاطفی و شناختی تحت تاثیر قرار می گیرد. به علت تجربیاتی که فرد در حین کم رویی دارد، ممکن است از خودش واکنش های غیر طبیعی، نسنجیده نشان دهد.

کدام مولفه ها با کم رویی در ارتباط است؟

شاید بتوان کم رویی را با عدم جرات مندی در ارتباط دانست و مولفه های دیگری را در کم رویی موثر فرض کرد؛ به عنوان نمونه، کمبود قاطعیت و نداشتن اعتماد به نفس ممکن است با کم رویی در ارتباط باشد یا شاید بتوان پریشانی و دوری گزینی اجتماعی را در کم رویی موثر دانست و با کم رویی را فقط در ارتباط با افراد غریبه مشاهده کرد. این موارد تنها چند مولفه تاثیر گذار بر کم رویی می باشند.

قاطعیت یا ابراز وجود، یعنی بیان نظرات و دفاع از حق و حقوق خود با کم رویی در تضاد است؛ فرد کم رو توانایی کمتری در ابراز وجود در موقعیت های مختلف دارد. زمانی که ما به توانایی های خودمان ایمان داشته باشیم و باورمان این باشد که از پس هر اتفاقی بر می آییم یعنی ما اعتماد به نفس بالایی داریم، به نظر شما افراد کم رو از اعتماد به نفس بالایی برخوردار می باشند؟ تمایل به تنهایی و دور شدن از اجتماع و جمعیت با ویژگی کم رویی در ارتباط است. فردی که کم رو می باشد، علاقه ای به شرکت در جمع های شلوغ ندارد. البته گاها ممکن است فرد فقط در ارتباط با افراد غریبه و کسانی که با او آشنایی ندارد، احساس خجالت و کم رویی داشته باشد.

در صورت تمایل به ارزیابی مولفه ی کم رویی می توانید از پرسشنامه ی معتبر کمرویی چیک بریگز (RSS) که نسخه بازبینی شده می باشد، استفاده کنید.