دانلود پرسشنامه ملاک های انتخاب همسر

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه ملاک های انتخاب همسر ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
22
تعداد صفحات:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
رفاهی و همکاران
سال ساخت:
1387
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه ملاک های انتخاب همسر

این پرسشنامه توسط توسط رفاهی، ثنايی و شريفی در سال ۱۳۸۷ ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی معیارهای انتخاب همسر می باشد.

این پرسشنامه دارای 22 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه ملاک های انتخاب همسر تایید شده است.

انتخاب همسر و ازدواج

تصمیم به ازدواج جز تصمیمات مهم و انتخاب همسر یک انتخاب سخت و چالش برانگیز است؛ سختی این تصمیم گیری در برخی مواقع آنقدر زیاد است که باعث می شود فرد از ازدواج کردن منصرف شود و بار این تصمیم گیری را به دوش نکشد؛ البته عکس این حالت هم ممکن است؛ تصمیم به ازدواج و انتخاب همسر برای بسیاری از افراد اگر راحت نباشد، سخت هم نیست!

شناخت خود، آگاهی از خواسته ها و تمایلات باعث از مهم ترین مواردی است که باعث می شود، تصمیم بر ازدواج آسان شود؛ کسانی که خودشان را می شناسند و معیارهای مشخصی برای انتخاب همسر آینده دارند، راحت از دیگران دست به تصمیم گیری می زند.

معیارهای انتخاب همسر در علم روان شناسی مورد بررسی قرار گرفته است؛ معیارهای انتخاب همسر بر اساس نظر پژوهشگری به نام چن، فرآیندی است که شامل بررسی، ارزیابی و سنجش یک فرد به عنوان همسر آینده می شود. در این فرآیند، ویژگی های ظاهری، ویژگی های شخصیتی، ویژگی های روان شناختی، مواردی همجون میزان درآمد، جایگاه اجتماعی و اقتصادی فرد، میزان تحصیلات، جایگاه شغلی، سبک تربیتی و نوع خانواده فرد مقابل مورد ارزیابی قرار می گیرد و این ویژگی ها در انتخاب همسر نقش مهمی دارد.

معیارهای انتخاب همسر

معیارهای انتخاب همسر به دو مولفه معیارهای محتوایی و معیارهای فرآیندی تقسیم می شود؛ در معیارهای محتوایی خصوصیات فرد مورد توجه قرار می گیرد و منظور از خصوصیات، ویژگی های شخصی مانند سن، شغل، درآمد و تحصیلات، ویژگی های خانوادگی، سلامت جسمانی، اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی و غیره می باشد.

منظور از معیارهای فرآیندی مجموعه کنش هایی است که باعث سازماندهی و نظم گرفتن نظام خانواده می شود؛ این کنش ها شامل مهارت های ارتباطی، مهارت های فرد در حل مسئله، میزان سازگاری و انعطاف پذیری، میزان قاطعیت، درک و پذیرش دیدگاه فرد قابل می شود.

شناخت و بررسی ملاک های شخصی فرآیند تصمیم گیری ازدواج را تسهیل می کند؛ اگر جز افرادی هستید که تمایل به ازدواج دارید و تشکیل خانواده برای شما خوشایند است، پیشنهاد می کنیم یک لیست از معیارهای انتخاب همسر داشته باشید؛ مواردی که برای شما مهم است و دوست دارید همسر آینده شما این ویژگی ها را داشته باشد به این لیست اضافه کنید و بر اساس معیارهای خود فرد مقابل را در جایگاه همسر انتخاب کنید.

در صورتی که تمایل به ارزیابی معیارهای انتخاب همسر داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استاندارد که روایی و پایایی بالایی دارد، استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.