دانلود رایگان پرسشنامه روابط متقابل شخصی شوتز (FIRO-B)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه روابط متقابل شخصی شوتز (FIRO-B) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
54
تعداد صفحات:
11
تعداد مولفه:
6
مقیاس:
لیکرت شش درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ویلیام شوتز
سال ساخت:
1966
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه روابط متقابل شخصی شوتز (FIRO-B)

این پرسشنامه توسط ویلیام شوتز در سال 1966 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی روابط متقابل شخصی بوده است.

این پرسشنامه دارای 54 سوال و 6 خرده مقیاس می باشد. خرده مقیاس های این پرسشنامه شامل:

 • مشارکت دادن دیگران (9 سوال)
 • مشارکت خود (10 سوال)
 • کنترل دیگران (13 سوال)
 • کنترل توسط دیگران (5 سوال)
 • محبت به دیگران (8 سوال)
 • محبت دیگران به من (9 سوال) است.

این پرسشنامه بر اساس مقیاس لیکرت شش درجه ای می باشد و روایی و پایایی این پرسشنامه تایید شده است.

تحلیل رفتار متقابل چیست؟

آیا تا به حال در مورد مفاهیم ارتباط متقابل و یا تحلیل متقابل رفتار شنیده اید؟ این پرسشنامه که توسط شوتز ساخته شده است دقیقا به همین موضوع می پردازد. روابط متقابل شخصی و یا تحلیل متقابل رفتار برای اولین بار توسط یک فرد صاحب نظر و متخصص علمی به نام اریک برن مطرح شد. این نظریه که در سال 1950 بیان شده است، جز نظریات اجتماعی تلقی می شود.

مرور کلی بر تاریخچه مفهوم رفتار متقابل

این نظریه پس از مطرح شدن توسط برن و با گذشت زمان به محبوبیت خاصی در میان مردم رسید و البته در درمان های متفاوتی هم مورد استفاده قرار گرفت و همچنان قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت که رفتار های متقابل ما آن دسته از رفتار هایی هستند که در تقابل با دیگران رخ می دهند و مسلما بعد از این رفتار ها ما از دیگران انتظار داریم که یک واکنش و پاسخ رفتاری نشان بدهند. مثلا زمانی که به دیگران سلام می کنیم. واکنشی که شما بعد از سلام دادن از فرد مقابل انتظار دارید، چیست؟ مسلم است که انتظار دارید او هم به شما پاسخ بدهد. در تحلیل رفتار متقابل فرد ممکن است بر اساس یکی از سه نوع کودک، بالغ و والد رفتار کند و بر همین اساس می توان رفتار های او را پیش بینی کرد.

نظریه ی روابط متقابل شخصی

اما در نظریه ی روابط متقابل شخصی، نکات مهمی مطرح می شود، یکی از این نکات اشاره به این موضوع دارد که، در روابط بین فردی، سه نیاز اساسی و مهم مطرح می شود و به واسطه ی هر کدام از این نیاز ها ما می توانیم یک توصیف کلی از رفتار بین فردی داشته باشیم. این سه نیاز مهم و اساسی عبارت اند از::

 • کنترل
 • دلبستگی
 • تفاهم

حال ذکر این موضوع هم مهم به نظر می رسد و خوب است بدانید که در هر کدام از این نیاز های اساسی، دو بعد مهم مورد ارزیابی قرار می گیرد و این دو بعد شامل:

 • بعد ابراز شده
 • بعد درخواست شده می شود.

بر اساس همین دو بعد افراد علاقمند به بیان نیاز ها در روابط بین فردی می باشند. این توصیفات توسط آهنچیان و همکارانش در ایران و در سال 1391 طبق مطالعات علمی بیان شده است. در صورت تمایل به ارزیابی روابط متقابل شخصی می توانید از این پرسشنامه معتبر استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه روابط متقابل شخصی شوتز (FIRO-B)